Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.09.2015, 00:00

Katalánci sa priblížili k samostatnosti

V regionálnych voľbách suverénne zvíťazil tábor stúpencov odtrhnutia bohatého regiónu od Španielska.

Madrid má problém. Po nedeľňajších regionálnych voľbách v Katalánsku sa jednota Španielska otriasa v základoch. Jasným víťazom volieb sa stali strany, ktoré podporujú odtrhnutie Katalánska od Španielska a vytvorenie nového štátu na mape Európy.

Líder separatistov Artur Mas, ktorého tábor získal väčšinu kresiel v 135-člennom parlamente, dal jasne najavo, čo pre neho znamená tento triumf. „Žiadame svet, aby uznal víťazstvo Katalánska a rešpektoval vôľu jeho obyvateľov,“ vyjadril sa Mas, líder strany Junt pel sí (Spoločne za áno). Práve táto mladá víťazná strana, ktorá vznikla len v júli tohto roka, má za cieľ jediné – samostatnosť a nezávislosť od centrálnej španielskej vlády v Madride.

Kríza ústavy

Výhra vo voľbách je jedna vec. Ústava je však niečo iné a osamostatnenie Katalánska neumožňuje. Aspoň zatiaľ.

Proti samostatnosti najbohatšieho regiónu krajiny, ktorý každoročne prispieva 17 miliardami eur do štátnej kasy, je aj samotný španielsky premiér Mariano Rajoy. „Odtrhnutie je nezmysel. Som pripravený ho zablokovať

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.