Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.02.2016, 19:30

Odpálenie severokórejskej rakety s dlhým doletom je jasné ohrozenie, tvrdí Japonsko

Bezpečnostná rada OSN na dnešnom mimoriadnom zasadnutí tvrdo odsúdila dnešné odpálenie severokórejskej rakety dlhého doletu. Zároveň zdôraznila, že je odhodlaná zaviesť "významné opatrenia" ako odpoveď na skorší jadrový test, ktorý KĽDR uskutočnila v januári.

Severná Kórea dnes napriek medzinárodnej kritike vypustila raketu dlhého doletu so satelitom. Podľa Pchjongjangu ide o satelit na pozorovanie Zeme, Západ a ďalšie krajiny to ale považujú za zastierací manéver pre test zakázanej raketovej technológie, s ktorou by mohla Severná Kórea ohroziť napríklad Spojené štáty.

Pred začiatkom dnešného rokovania BR OSN, ktoré sa koná za zavretými dverami, japonský veľvyslanec Motohide Jošikava uviedol, že severokórejská raketa preletela nad Japonskom a spadla v blízkosti Filipín. Podľa neho šlo o "jasné ohrozenie životov mnohých ľudí".

Podľa agentúry AP Spojené štáty a Čína pracujú nad návrhom rezolúcie o uvalení nových sankcií na KĽDR už od 6. januára, keď Pchjongjang podnikol ďalšiu zo série svojich jadrových skúšok. Japonský diplomat v tejto súvislosti povedal, že Čína volá po zintenzívnení dialógu, ale podľa Japonska "to, čo teraz potrebujeme, je tlak a rýchle prijatie rezolúcie o robustných sankciách".

Francúzsko, Británia a Nemecko vyzvali na rýchle a dôrazné reakcie medzinárodného spoločenstva. Moskva uviedla, že dnešný krok KĽDR veľmi poškodzuje bezpečnosť v oblasti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.