Za posledný rok pribudlo vyše osem miliónov ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy. Vyplýva to zo správy Vysokého komisára OSN pre utečencov. "Svet je v chaose," povedal šéf agentúry UNHCR António Guterres.
"Dráma je, ak si ľudia myslia, že humanitárne organizácie môžu upratať tento chaos. To už nie je možné. Nemáme kapacity na to, aby sme zbierali črepy. Viac a viac ľudí trpí a bohužiaľ mnoho z nich nemáme šancu podporiť," povedal BBC vysoký komisár OSN pre utečencov Guterres.
Každý deň počet utečencov vrátane vnútorne vysídlených ľudí, dosahuje 42 500. V roku 2013 to bolo 32 tisíc. Celkom v roku 2014 bolo na svete 59,5 milióna utečencov. Oproti roku 2013 tak vo svete vzrástol počet ľudí, ktorí museli opustiť svoje domovy, o 8,3 milióna.
Najväčší počet z nich pochádza zo Sýrie - 3,9 milióna utečencov a 7,6 milióna vnútorne vysídlených. V minulých tridsiatich rokoch najviac utečencov vždy pochádzalo z Afganistanu.
Správa UNHCR hovorí o 19,5 milióne utečencov, 38,2 milióna vnútorne vysídlených ľudí a 1,8 milióna ľudí stále čakajúcich na výsledky žiadosti o azyl. Každý 122. človek na Zemi tak prišiel o svoj domov.
Žiadosti o azyl v Európskej únii |
|
Nemecko |
247 635 |
Najviac utečencov našlo útočisko v Turecku (1, 59 milióna) a Pakistane (1,51 milióna).
Vzhľadom ku krízam v Sýrii, Iraku, Jemene, Burundi aj inde vo svete neočakáva Guterres, že sa situácia tento rok zlepší. "Objavilo sa množstvo nových kríz," citovala ho agentúra AP. "Kríza v Iraku a Sýrii sa rozrástla do obrích rozmerov a zároveň sa staré konflikty nevyriešili," dodal.
V minulom roku sa do svojich domovov vrátilo iba 126 800 utečencov, čo je najmenej od roku 1983. Najviac z nich pochádza z Konga, Mali a Afganistanu, píše web news.com.au.
Dokument upozorňuje, že v Európe je nárast utečencov päťdesiatpercentný, čo je prevažne pripisované utečeneckej kríze v Stredozemnom mori. Najväčší počet žiadostí o azyl v Európskej únii hlási Nemecko, hneď za ním nasleduje Švédsko.