Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2015, 08:55

Policajti v reštaurácii nezasiahli, lebo útočník tvrdil, že má rukojemníkov

Takto prebiehal policajný zásah v reštaurácii Družba v Uherskom Brode.

Policajti vo štvrtok vysvetlili, prečo v utorok 24. februára vtrhli do reštaurácie Družba v moravskom meste Uherský Brod, kde strelec zavraždil osem ľudí, až po takmer dvoch hodinách. Držali sa ďalej, pretože útočník s nimi komunikoval a tvrdil im, že má rukojemníkov. Policajti vtedy nevedeli, že všetci sú celý čas už mŕtvi. Informoval o tom český spravodajský portál iDNES.cz.

Na adresu policajtov sa zniesla kritika, že v reštaurácii mali zasiahnuť skôr. Riaditeľ polície Zlínskeho kraja Jaromír Tkadleček však vyhlásil, že to nebolo možné. A poskytol časový súhrn popoludňajšej tragédie.

Prvé oznámenie prijali policajti o 12.38 miestneho času muž strieľal v reštaurácii Družba v Uherskom Brode. O minútu mali ďalší telefonát s informáciou, že páchateľ je stále vo vnútri a sú možné ďalšie zranenia.

O 12.43 začal s políciou komunikovať muž, ktorý sa skrýval na toalete.

Prvá hliadka policajtov z miestneho obvodného oddelenia prišla pred reštauráciu o 12.47 h. "Po troch minútach nadviazali kontakt s mužom, ktorý na nich začal strieľať. Z troch možných postupov sa hliadka rozhodla pre stiahnutie sa z priestoru a zavolanie posíl," vysvetlil Tkadleček. Dodal, že síce všetci policajti musia byť ochotní podstúpiť riziko streleckého konfliktu, ale vždy je sprevádzané aj rizikom ohrozenia civilistov.

Na miesto dorazili ďalší policajti a o 12.56 si veliteľ zásahu vyžiadal zásahovú jednotku z Brna, keďže Zlínsky kraj takú nemá. Presun 15 policajných špecialistov v štyroch autách po trase dlhej 90 kilometrov trval od nahlásenia 66 minút.

Veliteľ brnianskej zásahovej jednotky Zdeněk Frank sa vyjadril aj ku kritike, prečo sa špecialisti nepresúvali vrtuľníkom - zmestilo by sa doň totiž len šesť mužov so základným vybavením, čo by nebolo pre zásah v reštaurácii dostatočné, a museli by čakať na ďalších kolegov idúcich autom.

Keďže muž sa pred 13.00 h skontaktoval aj s televíziou Prima, policajti získali na útočníka i telefonický kontakt a o 13.07 s ním vyjednávač, ktorý bol na ceste zo Zlína, nadviazal kontakt.

Skúsený, úspešný vyjednávač dostal od muža informáciu, že zadržiava rukojemníkov a chce vyjednávať. Práve táto skutočnosť bola pre ďalší postup polície zásadná. Polícia musí podľa zákona predovšetkým chrániť život a zdravie. Policajti vedeli, že niekto je ukrytý na toalete.

Muž odmietal prepustiť prípadných zranených či vpustiť dnu zdravotníka. Komunikácia sa vyostrovala a strácala reálny základ, uviedol Tkadleček. Po 14.00 prestal útočník reagovať na telefonáty a esemesky a o 14.15 h bola komunikácia ukončená.

Veliteľ zásahu vyhodnotil po rýchlej porade situáciu tak, že nutné sú silové riešenia. Následne o 14.21 vnikla dnu zásahová jednotka.

Ešte predtým sa pokúsili s vyjednávačom o kontakt cez okno. Keď však zaujali pozície, zvnútra sa ozval výstrel. Bol to signál, že zásahová jednotka musí okamžite vniknúť do reštaurácie.

Zákrok trval len niekoľko sekúnd a policajti našli vo vnútri iba osem mŕtvych obetí bez známok života a mŕtveho strelca.

Z doterajších informácií vyplýva, že páchateľ zastrelil väčšinu osôb hneď po vniknutí do reštaurácie a za krátky čas. Keď teda polícia komunikovala s mužom, všetci ľudia už boli mŕtvi. "My sme však tieto informácie nemali," vysvetlil Tkadleček, ktorého citoval portál iDNES.cz.

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.