Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.01.2016, 14:39

Buď azyl alebo "otočka". Rakúšania už nedovolia utečencom prechod cez krajinu

Rakúsko nebude do zeme vpúšťať utečencov, ktorí nemajú v úmysle v tejto alpskej republike požiadať o azyl, ale chcú len krajinou prejsť. Dnes to rozhlasovej stanici ORF povedala rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová. Opatrenia chce Viedeň uplatňovať od konca budúceho týždňa, konkrétny dátum ale ministerka neoznámila.

Rakúsko podľa Miklovej-Leitnerovej čelí ťažkej situácii na svojej západnej hranici s Bavorskom, kde nemecké úrady odmietajú vpustiť utečencov, ktorí mieria do iných krajín než do Nemecka. "Denne nemecká strana posiela späť 200 až 300 utečencov," povedala ministerka. "Od konca budúceho týždňa ich preto budeme zastavovať priamo na našich južných hraniciach," dodala.
V Rakúsku za minulý rok požiadalo o azyl asi 90-tisíc ľudí. To je ale len zlomok zo stoviek tisíc utečencov, ktorí krajinou prešli do Nemecka a severských štátov.

Vládna Rakúska ľudová strana (ÖVP), ktorej členkou je aj Miklová-Leitnerová, navrhla akčný plán, ktorého súčasťou je napríklad maximálny počet utečencov, ktorý je krajina schopná prijať. Súčasťou plánu je aj návrh na vytvorenie takzvaných čakacích zón na južných hraniciach. O návrhoch bude v nadchádzajúcom týždni rokovať vláda so spolkovými krajinami.

"Ak na európskej a národnej úrovni neprijmeme žiadne opatrenia, bude príliv utečencov pokračovať. Musíme preto v roku 2016 počítať so 120-tisíc žiadosťami. Každý vie, že to nie je možné," dodala s tým, že je potrebné stanoviť strop.

"Akonáhle budeme mať strop, budeme postupovať ako Švédsko," uviedla Miklová-Leitnerová. Táto škandinávska krajina azylové žiadosti naďalej prijíma, ale nespracováva ich. "Len toto postačilo k zníženiu počtu žiadostí o azyl," dodala.

Na otázku, či takéto počínanie nepovedie k nahromadeniu utečencov na hraniciach, odpovedala, že chystané opatrenia mnohých migrantov od cesty odradia. "A tí, ktorí sa ocitnú nad stropom, budú ubytovaní v takzvaných tranzitných či nárazníkových zónach," povedala s tým, že do krajiny ale vpustení nebudú.

Prísnejší prístup Viedne k utečencom nie je prekvapivou správou. Hovorca rakúskeho ministerstva vnútra Karl-Heinz Grundböck v pondelok uviedol, že vstup do Rakúska a tranzit nemôžu brať migranti ako niečo automatického. Úrady už teraz v niektorých prípadoch, ako sú chýbajúce dokumenty či nevierohodné informácie, utečencov od hraníc vracajú do Slovinska. Tento rok sa to už týkalo niekoľkých stoviek ľudí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.