Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.01.2016, 19:18

Iracký dron "pomohol" Islamskému štátu, omylom usmrtil 9 príslušníkov spriaznených milícií

Bezposádkové lietadlo irackej armády usmrtilo v sobotu omylom deviatich príslušníkov spriaznených milícií, ktoré pomáhajú bojovať proti skupine Islamský štát (IS) na nepokojnom severe Iraku. Informovali o tom dnes tamojšie zdroje, na ktoré sa odvoláva agentúra Reuters.

Bojovníci zasiahnutí paľbou z armádneho dronu odpovedali na útok IS západne od bývalej americkej základne pri meste Tikrít, ktorá je známa pod názvom Camp Speicher. Podľa hovorcu koalície Hašd aš-Šaabí, ktorú tvoria prevažne šiitské milície, si tento nálet vyžiadal taktiež zranenia viac ako desiatky spriaznených bojovníkov.

Hovorca spoločného operačného velenia irackej armády a polície v provincii Saláhaddín povedal, že bezposádkové lietadlo bolo ostreľované zo zeme, na čo kvôli chybným súradniciam spustilo paľbu na príslušníkov skupiny Džund al-Imám. Výsledkom tohto náletu v neskorých večerných hodinách bolo podľa neho usmrtenie deviatich a zranenie približne 15 bojovníkov.

Vplyvné šiitské milície Asáib Ahl al-Hak, ktoré sú podporované Iránom a tvoria súčasť koalície Hašd aš-Šaabí, odsúdili sobotňajší incident pri Tikríte, pričom ho pripísali vojenskej koalícii na čele s USA bojujúcej proti IS v Iraku. Táto koalícia však akúkoľvek účasť poprela.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.