StoryEditor

Ťažký údel kresťanov v Číne

15.11.2004, 23:00

"Zavesili ma na železné dvere, a potom s nimi stále trieskali. Telo sa mi napínalo, až som mal pocit, že sa mi roztrhne zápästie. Visel som tak štyri dni." Takto Peter Sü Jong-ce, zakladateľ jedného z najväčších náboženských hnutí v Číne, opísal, ako s ním zaobchádzali počas jedného z piatich pobytov v žalári, kam sa dostal kvôli svojej kresťanskej viere. Sü (61) nie jediným čínskym kresťanom, ktorý trpí za svoju vieru. Katolíci a protestanti sa dlho sťažujú na prenasledovanie komunistickými úradmi. Organizácia na ochranu ľudských práv tvrdí, že problém je ešte oveľa horší.
Podľa medzinárodnej organizácie Jubilee Campaign, ktorá monitoruje slobodu náboženského vyznania, je v čínskych väzniciach asi tristo kresťanov a ich počet sa stále zvyšuje. "Nová generácia čínskych predákov sa snaží upevniť kontrolu krajiny, ktorá prechádza rýchlymi sociálnymi a ekonomickými zmenami," povedal Wilfred Wang z medzinárodnej organizácie Jubilee Campaign. Komunisti sa cítia ohrození každou ideológiou, ktorá sa odlišuje od tej ich, dodal.
Čínskych kresťanov, hlavne tých, ktorí odmietajú praktikovať vieru len v malom počte štátom registrovaných kostolov, považujú za jednu takú hrozbu. Podľa pána Wanga kresťanov v Číne pribúda, čo túto hrozbu vyhrocuje a vedie úrady, aby zasahovali proti neregistrovaným kostolom. Situáciu zhoršujú aj povesti, že čínski kresťania majú úzke styky so Západom, uvádza Wang.
Kresťanstvo nie je v Číne zakázané. Podľa ústavy "majú občania Čínskej ľudovej republiky slobodu náboženského vyznania". Obhajcovia ľudských práv a sami kresťania však tvrdia, že skutočnosť je úplne iná.
Peter Sü, ktorý opustil Čínu a žije teraz v USA, hovorí, že v jeho vlasti je protizákonné praktikovať vieru v skupinách. Rozpráva, ako mu jeden z policajtov, ktorí ho zatýkali, oznámil, že sa môže vyhnúť porušeniu zákona len vtedy, keď sa bude modliť v posteli pod perinou. Organizácie na ochranu ľudských práv upozorňujú, že od začiatku roka sa počet zatknutých kresťanov zvyšuje. Podľa charitatívnej organizácie Christian Solidarity Worldwide je prenasledovanie oveľa systematickejšie a zameriava sa na širokú škálu kresťanských skupín. Od júna sa podľa charity uskutočnili tri veľké zatýkania neregistrovaných kresťanov. Vo všetkých prípadoch išlo vždy o viac ako sto ľudí.
Organizácia pre ľudské práva Amnesty International informovala v minulých rokoch o zadržaní mnohých cirkevných predstaviteľov, hlavne v provinciách Če-ťiang, Ťiang-su a Che-pej.
Jedným z najkrikľavejších prípadov je Gong Šeng-liang, šéf juhočínskej cirkvi, ktorý bol v roku 2001 odsúdený na smrť. Jeho rozsudok zmenili na trest väzenia, ale Amnesty International dostala správy, že ho v žalári surovo mučia.
Zásahy vlády, a dokonca aj mučenie, však nemôžu donútiť ľudí ako je Peter Sü, aby zmenili svoju vieru. "Navzdory všetkému prenasledovaniu a utrpeniam počuje božie volanie v Číne čoraz viac a viac ľudí," hovorí Peter Sü.

menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
22. november 2024 17:35