Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
16.02.2015, 07:45

Egypt bombardoval Islamský štát. Na video s hromadnou popravou reaguje aj Slovensko

Pred niekoľkými hodinami zverejnil Islamský štát video, kde popravil 21 koptských kresťanov. Egypt spustil útoky na ciele IS v Líbyi.

Egypt dnes podnikol sériu náletov na bašty extrémistickej organizácie Islamský štát (IS) na území Líbye. Stalo sa tak po zverejnení videonahrávky brutálneho zabitia 21 koptských kresťanov, ktorých džihádisti zadržiavali niekoľko týždňov.

Operáciu egyptského letectva oznámil dnes ráno prostredníctvom rozhlasového vysielania hovorca egyptských ozbrojených síl. Súčasne ide o prvý prípad, keď Káhira verejne priznala, že podnikla vojenskú akciu v susednej Líbyi, kde medzi sebou už celé mesiace bojujú znepriatelené polovojenské oddiely.

Vo vyhlásení egyptskej armády sa uvádza, že bojové lietadlá zasiahli skrýše zbraní, poľné a výcvikové tábory IS v oblasti v blízkosti hraníc s Egyptom. Po misii v Líbyi sa všetky stroje bezpečne vrátili na domovskú základňu.

Nálet mal byť pomstou za krviprelievanie a odplatou pre vrahov, uviedla egyptská armáda.

Slovensko reaguje

Na popravu Egypťanov zareagovalo aj Slovensko. "Tento otrasný čin je ďalším z radu dôkazov o beštiálnej, nehumánnej a neakceptovateľnej podstate ideológie tzv. Islamského štátu, ktorá nemá miesto v civilizovanom svete," píše sa v stanovisku rezortu zahraničných vecí.

Ministerstvo vyjadrilo hlbokú sústrasť rodinám obetí i vláde Egyptskej arabskej republiky. "Zároveň tlmočíme ubezpečenie o  solidarite Slovenskej republiky v globálnom boji proti terorizmu a extrémizmu."

Krízový štáb a týždeň smútku

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí predtým vyhlásil, že Egypt si vyhradzuje právo reagovať ako uzná za vhodné na sťatie 21 Egypťanov militantmi Islamského štátu v susednej Líbyi. Sísí vyhlásil týždeň štátneho smútku a zvolal krízové zasadnutie národnej bezpečnostnej rady, oznámila štátna televízia. 

Egyptský prezident podľa agentúry Reuters ďalej varoval, že Káhira si vyberie "nevyhnutné prostriedky a čas, aby pomstila trestuhodné zabitie" svojich občanov. 

Hovoril v televízii niekoľko hodín na to, ako Islamský štát zverejnil video, ktoré údajne ukazuje sťatie 21 egyptských kresťanov na pláži v Líbyi.

Video z masovej popravy

Päťminútový videozáznam sa v nedeľu večer objavil na twitterovom účte internetovej stránky, podporujúcej IS. Vidno na ňom skupinu mužov v oranžových kombinézach kráčajúcich po pláži, pričom každého z nich sprevádza maskovaný militant oblečený v čiernom. Po tom, ako jeden z militantov ozbrojených nožom krátko prehovoril po anglicky na kameru, muži v oranžovom odeve museli pokľaknúť a ich "sprievodcovia" im všetkým súčasne zoťali hlavu, uviedla agentúra AP. 

Tvorcovia videa sa predstavili ako členovia takzvanej Tripoliskej provincie Islamského štátu (IS). Militanti, ktorí prisahali vernosť IS, zadržiavali skupinu 21 koptských kresťanov z Egypta od ich únosu, ku ktorému došlo začiatkom januára v meste Syrta v strednej Líbyi. 

"Ľudia kríža, nasledovníci nepriateľskej egyptskej cirkvi," hlásala popiska k videu, ktorého autenticitu nebolo možné bezprostredne overiť z nezávislých zdrojov.

Je to ohavný čin, odkazujú USA

Biely dom v nedeľu odsúdil "ohavné a zbabelé vraždy" 21 Egypťanov v Líbyi militantmi hlásiacimi sa k extrémistickej organizácii Islamský štát a naliehal na politické riešenie konfliktu v krajine. Informovala o tom agentúra Reuters.

"Toto zabíjanie nevinných je najnovším z mnohých krutých činov spáchaných teroristami pridruženými k Islamskému štátu na ľuďoch regiónu, vrátane vrážd desiatok egyptských vojakov na Sinaji, čo iba ďalej vyburcuje medzinárodné spoločenstvo, aby sa spojilo proti ISIL," uviedol hovorca Bieleho domu Josh Earnest.

"Tento ohavný čin opäť zdôrazňuje naliehavú potrebu politického riešenia konfliktu v Líbyi, ktorého pokračovanie je na prospech iba teroristickým skupinám, vrátane ISIL," dodal. Hovoril o Islamskom štáte, ktorý označil skratkou ISIL.

Francúzsky prezident Francois Hollande sa vyjadril v rovnakom duchu, pričom súčasne odsúdil výzvy teroristov na zabíjanie ľudí iného vierovyznania. Zdôraznil, že Francúzsko a jeho spojenci sú odhodlaní bojovať proti islamistickým militantom.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.