StoryEditor

Putin sa nezhodol s Hollandom na Asadovi. Od Francúzov žiada mapy bojovníkov v Sýrii

27.11.2015, 10:05
Autor:
TASRTASR
Hollande prisľúbil mapu dodať a od Putina dostal záruky, že ruské lietadlá už nebudú zhadzovať bomby na pozície prokoaličných povstaleckých síl.

Ruský prezident Vladimir Putin požiadal Francúzsko o vypracovanie mapy s vyznačením pozícií povstaleckých skupín bojujúcich v Sýrii proti extrémistickej organizácii Islamský štát (IS), aby sa nestali terčom ruských náletov.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL o tom dnes informoval francúzsky minister zahraničných vecí Laurent Fabius. Vysvetlil, že Putin na štvrtkovom stretnutí s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom žiadal o spomínanú mapu a pripomenul, že Moskva sa ju stále snažila získať.

Fabius dodal, že Hollande prisľúbil mapu dodať a od Putina dostal záruky, že ruské lietadlá potom už nebudú zhadzovať bomby na pozície prokoaličných povstaleckých síl.

 

 

"Asad nemôže predstavovať budúcnosť sýrskeho národa"

Fabius priznal, že Rusko a Francúzsko majú naďalej odlišný názor na zotrvanie sýrskeho prezidenta Bašára Asada v politike. "Asad nemôže predstavovať budúcnosť sýrskeho národa," vyhlásil Fabius. Moskva a Paríž sa však podľa neho zhodujú na nutnosti poraziť a zničiť IS a súčasne nájsť politické riešenie situácie v Sýrii.

Dodal, že po stretnutiach s americkým prezidentom Barackom Obamom, Putinom a nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou sa vytvorenie medzinárodnej koalície proti Dáišu (IS) ešte stále javí ako uskutočniteľné.

Podľa šéfa francúzskej diplomacie je primárnym cieľom jeho krajiny "pád mesta Rakka", ktoré je baštou IS v Sýrii. Uviedol však, že vyslanie francúzskych pozemných jednotiek do Sýrie neprichádza do úvahy, lebo by boli považované za "okupačné sily". Navrhol preto, aby boli do boja proti IS povolané aj pozemné jednotky sýrskej armády.

Vo vysielaní rozhlasovej stanice RTL Fabius vyhlásil, že na to, aby bol boj s IS efektívny, nestačia len nálety, ale aj pozemné sily.

Podľa jeho názoru by túto úlohu v Sýrii mohla zvládnuť, ako sa doslova vyjadril, "Slobodná sýrska armáda, vojaci iných arabských sunnitských štátov, a prečo by aj nie - jednotky sýrskeho režimu".

Francúzske jednotky sú otázne

Z jeho vyjadrenia však podľa agentúry Reuters nie je jasné, v akom časovom horizonte by sýrska armáda mohla byť zapojená bo bojov proti IS po boku koaličných síl. Nemenovaní diplomati sa ale pred časom vyjadrovali, že by to bolo možné po vytvorení vlády národnej jednoty v Sýrii.

K možnosti, že by do Sýrie boli vyslané aj francúzske elitné jednotky, sa Fabius odmietol vyjadriť s tým, že keby k tomu aj došlo, nebolo by to zverejnené.

V rozhovore pre RTL Fabius zdôraznil nutnosť ničiť strategické objekty Dáišu a hlavné zdroje jeho príjmov, ktorým je obchodovanie s ropou. Ako príklad uviedol americké nálety na cisternové konvoje prepravujúce ropu, ktoré označil za "mobilné ropovody".

V tejto súvislosti poukázal na to, že Turecko tu zohráva osobitnú rolu, keďže existuje dôvodné podozrenie, že nakupuje ropu od IS, čo však Ankara rozhodne odmieta, ako to vo štvrtok vyhlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

01 - Modified: 2007-11-21 05:39:43 - Feat.: 0 - Title: Preplatky boli nižšie o daň
01 - Modified: 2023-01-11 12:06:45 - Feat.: - Title: Veľký obrat na pumpách. Ceny palív sa vrátili do bodu, keď Rusi zaútočili na Ukrajinu 02 - Modified: 2023-01-10 17:35:06 - Feat.: - Title: Otočka na pumpách. Čo je za náhlym zdražením benzínu a zlacnením nafty 03 - Modified: 2023-02-03 07:54:26 - Feat.: - Title: Germanistka o nemeckej váhavosti: Obávajú sa aj jadrových zbraní či konfliktu s Ruskom 04 - Modified: 2022-05-04 09:05:46 - Feat.: - Title: Výnimka pre Slovensko a Maďarsko. Ruskú ropu budeme môcť nakupovať dlhšie ako ostatní 05 - Modified: 2022-04-20 09:55:09 - Feat.: - Title: Nechcené proroctvo: Sovieti v rozprávke z roku 1973 označujú "Z" za symbol fašizmu
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
01. október 2023 11:43