Členovia oboch komôr amerického Kongresu v noci nadnes schválili zákon o núdzovom financovaní ministerstva vnútornej bezpečnosti USA, ktorý rezortu zaistí plnohodnotné fungovanie na najbližší týždeň. Informovala o tom agentúra Reuters.
Prijatie návrhu aspoň nateraz zamedzilo hrozbe čiastočného ochromenia prevádzky tohto kľúčového ministerstva, ku ktorému by ináč došlo o polnoci washingtonského času (dnes 06.00 h SEČ).
Demokrati a republikáni tak dostali týždeň času, aby dosiahli dohodu o dlhodobejšom financovaní rezortu, ktorú komplikujú spory okolo prezidentských nariadení v otázke imigrácie.
Konflikt sa vyostril najmä v Snemovni reprezentantov, kde v piatok neočakávane neprešla legislatíva, zaisťujúca financovanie ministerstva aspoň na tri týždne. Proti hlasovala konzervatívna časť republikánov, ktorí požadovali, aby boli do textu zakomponované ustanovenia blokujúce sporné prezidentské dekréty.
Demokrati zase pôvodný provizórny návrh odmietli s argumentom, že financovanie ministerstva treba zaistiť až do konca fiškálneho roku.
Pri druhom hlasovaní, uskutočnenom niekoľko hodín pred vypršaním termínu, už legislatívu schválili dve tretiny členov Snemovne reprezentantov v pomere 357 ku 60, a to vďaka zmene postoja demokratov. Z Kongresu legislatíva okamžite smerovala do Bieleho domu, aby ju urýchlene podpísal prezident USA Barack Obama.
Rezort vnútornej bezpečnosti USA, ktorý v súčasnosti riadi minister Jeh Johnson, bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001. Jeho hlavnou úlohou je chrániť územie USA pred teroristickými útokmi a riešiť následky mimoriadnych udalostí a prírodných katastrof. Toto "superministerstvo" so širokým záberom činnosti okrem iného zaisťuje bezpečnosť amerických hraníc, letísk a pobrežných vôd.
Ak by kongresmani núdzové financovanie neschválili, muselo by približne 30.000 zamestnancov rezortu nastúpiť na nútenú dovolenku. Približne 200.000 pracovníkov, vrátane bezpečnostných agentov na letiskách a hraniciach, by zostalo v práci, ale nedostávali by mzdu.