Radikáli z organizácie Islamský štát demolovali Belov chrám v stredovekej Palmýre. Informovala o tom sýrska organizácia ochrancov ľudských práv SOHR, ktorá sídli v londýnskom exile. Rozsah škôd zatiaľ ešte nie je známy, píše portál iDNES.cz.
Belov chrám, ktorý bol postavený v roku 32 nášho letopočtu, je jednou z najvýraznejších stavieb v starovekej Palmýre. Svätostánok vysoký 205 metrov bol zasvätený semitskému bohovi Belovi. Jeho ruiny boli hodnotené ako najzachovalejšie v Palmýre.
Ide už o druhý chrám, ktorý radikáli tento mesiac v oblasti zničili. V utorok sa islamisti pochválili zábermi, na ktorých zachytili ničenia Baalšaminovho chrámu. Do stavby rozmiestnili výbušniny a vyhodili ju do vzduchu.
#BREAKING #ISIS destroys parts of the ancient Bel temple in #Palmyra: Observatory for Human Rights pic.twitter.com/WI2HD5G11K
— Zaid Sabah (@ZaidSabah) 30. Srpen 2015
Organizácia UNESCO to vtedy označila za "vojnový zločin a značnú stratu pre sýrsky ľud i pre ľudstvo". Deštrukciu chrámu bola zachytená aj francúzskym satelitným systémom.
Palmýrske pamiatky boli poškodené už v minulosti pri bojoch medzi vládnymi vojskami a opozíciou, čo pred dvoma rokmi doviedlo UNESCO k zaradeniu Palmýry na zoznam ohrozených pamiatok.
Teroristi z Islamského štátu sýrsku Palmýru dobyli v máji. Oblasť s antickými pamiatkami následne zamínovali. Minulý štvrtok tam tiež popravili 82-ročného archeológa Chálida Asada, ktorý sa o miestnu pamiatkovú zónu staral vyše 50 rokov. Jeho telo vystavili na verejnosti.
Palmýra leží na okraji púšte priliehajúcej na východe k irackej provincii Anbár, ktorá je v rukách islamistov. Už v období staroveku využívali jej výhodnú polohu karavány s tovarom. Stavby staré 2 000 rokov vrátane pozostatkov antických chrámov, víťazného oblúka, kolonády so stovkami stĺpov a amfiteátra sa nachádzajú na juhozápade mesta a hrozí, že tiež padnú za obeť radikálom.