Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.09.2014, 13:09

Glasgow zaplnili davy. Stúpenci nezávislosti smútia, odporcovia oslavujú

Škótske mesto Glasgow ovládli emócie po referende. Zatknutých bolo šesť ľudí.

Triumfujúci zástancovia zachovania jednoty Británie sa v noci na sobotu stretli v škótskom najväčšom meste Glasgow so zástancami nezávislosti Škótska, sklamanými výsledkami štvrtkového referenda. Zasahovať musela poriadková polícia, ktorá šesť výtržníkov zatkla. Uviedli to britské médiá. 

Glasgow v noci oslavoval aj smútil. Snímka: Reuters

Škóti vo štvrtkovom referende jasne odmietli perspektívu nezávislosti svojej krajiny nečakaným rozdielom desiatich percentuálnych bodov. Predák škótskych nacionalistov Alex Salmond kvôli prehre ohlásil rezignáciu, Londýn a Európska únia aj USA si zase na druhej strane oddýchli. 

Výtržnosti v Glasgowe začali v piatok popoludní, keď sa stovky triumfujúcich unionistov zhromaždili na najrušnejšej križovatke v meste. S britskými vlajkami v ruke zborovo spievali britskú vlasteneckú pieseň Rule, Britannia! a mnohí zapaľovali svetlice. Za súmraku obsadili stúpenci zachovanie jednoty Británie námestie George Square, ktoré bolo v minulých dňoch dejiskom veľkých mítingov obhajcov samostatnosti Škótska. 

Zatkli šesť ľudí 

Oba tábory sa snažila od seba oddeliť poriadková polícia, veľký počet policajtov na koňoch hliadkoval aj v okolitých uliciach, aby v zárodku bránil vzplanutiu ďalších bitiek. 

Polícia podľa BBC oznámila zatknutie šiestich osôb. Žiadne informácie o prípadných zraneniach vraj ale nemá. Oficiálne sa tak nepotvrdila správa, ktorá sa objavila na sociálnych sieťach, podľa ktorej bol na námestí George Square údajne dobodaný jeden z odporcov škótskej nezávislosti. 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.