StoryEditor

Rozšírenie únie prospelo celej Európe, vyhlásil Barroso

30.04.2014, 14:12
Autor:
tasr, stltasr, stl

Pristúpenie desiatich nových členských štátov k EÚ v máji 2004 bolo významné nielen pre tieto krajiny, ale pre celú úniu. Uviedol dnes predseda Európskej komisie (EK) José Manuel Barroso.

"1. mája oslávime 10. výročie znovuzjednotenia Európy. To je pre nás okamih uvedomiť si, aké dôležité bolo pristúpenie týchto desať členských štátov. A to nielen pre nich, ale i pre nás v Európe, pretože sme boli schopní spoločne sa podieľať na stabilite, bezpečnosti a prosperite," uviedol Barroso v správe pre médiá.

Predseda EK zdôraznil, že rozšírenie spred desiatich rokov ukončilo umelé rozdelenie nášho kontinentu a zároveň bolo spôsobom, ako ukotviť demokraciu, slobodu a právny štát pre mnoho miliónov ľudí, ktorí predtým žili za „železnou oponou“.

Podľa Barrosa je EÚ desať rokov po jej rozšírení silnejšia, bohatšia a bezpečnejšia - politicky, ekonomicky a aj kultúrne.

Barroso pripomenul, že rozšírenie únie prinieslo vytvorenie najväčšieho jednotného trhu na svete. Zvýšený obchod medzi členskými štátmi znamenal nové pracovné príležitosti, nové investície a ďalší rast.

Rozšírenie posilnilo európsku váhu vo svete. Európska únia má už vyše 500 miliónov občanov a náš hlas počuť po celom svete," skonštatoval šéf európskej exekutívy.

„Teraz, keď sa zotavujeme z nedávnej hospodárskej krízy, je tiež dobré si pripomenúť úspechy, ktoré rozšírenie prináša. Ukazuje to, že jednotnejšia a otvorenejšia Európa je ten najlepší spôsob ako posilniť našu pozíciu, brániť naše spoločné záujmy a presadzovať spoločné hodnoty," dodal Barroso.

 

01 - Modified: 2006-04-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Otázky a odpovede - Náklady na motorové vozidlo
01 - Modified: 2025-12-23 07:50:17 - Feat.: - Title: Krajiny EÚ schválili mechanizmus solidarity pri prerozdeľovaní migrantov, Slovensko požiadalo o výnimku 02 - Modified: 2025-12-18 17:54:32 - Feat.: - Title: Belgický premiér na samite EÚ má separátne rokovania o financovaní Ukrajiny 03 - Modified: 2025-12-18 17:21:27 - Feat.: - Title: Fico na samite EÚ predstavil rozpočtové priority Slovenska 04 - Modified: 2025-12-17 15:59:39 - Feat.: - Title: Devätnásť európskych krajín vyzvalo Komisiu financovať návratové centrá pre migrantov 05 - Modified: 2025-12-16 14:09:17 - Feat.: - Title: ​Taraba napokon v Bruseli zastupoval len Slovensko. S českým veľvyslancom „koordinoval“
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. január 2026 19:23