Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2013, 11:12

Poradca z Hradu: Žaloba na Klausa je neplatná, senátori urobili chybu

Senát porušil zákon a žaloba je neplatná, tvrdí Pavel Hasenkopf.

Václav Klaus. Snímka: Hospodářské noviny/Martin Svozílek
Zdroj: Hospodářské noviny/Martin Svozílek
Poradca odchádzajúceho českého prezidenta Václava Klausa (na snímke) Pavel Hasenkopf vyhlásil, že na pondelkovom rokovaní Senátu o žalobe na Klausa za velezradu bol porušený zákon a žaloba na prezidenta je preto neplatná. Senátori podľa neho hlasovali v rozpore so zákonom neverejne. Informovala o tom dnes spravodajská webová stránka Novinky.cz.

Hasenkopf sa na svojom blogu na webe Aktualně.cz odvoláva na paragraf 139 zákona o rokovacom poriadku Senátu, podľa ktorého má byť rokovania Senátu o návrhu ústavnej žaloby neverejné, ale hlasovanie už prebieha verejne po menách.

"To znamená, že samotné rokovanie malo byť naozaj neverejné. No po ukončení podrobnej rozpravy mal predsedajúci vyhlásiť ďalšie rokovanie za verejné a nakrátko ho prerušiť, aby umožnil pri hlasovaní účasť verejnosti i médií. Samotné hlasovanie tajné nie je, naopak," napísal Hasenkopf.

Podľa neho predsedajúci neumožnil účasť verejnosti ani médií pri hlasovaní, čím sa hlasovanie "dostalo do rozporu so zákonom, je zmätočné a teda aj neplatné. Neplatný je tak aj samotný návrh žaloby na prezidenta republiky, jednoducho nebol riadne schválený".

Správnosť jeho slov potvrdil pre Novinky.cz aj ústavný expert Václav Pavlíček. Podľa neho však nemožno hneď priamo konštatovať, že žaloba je neplatná. "Záležalo by na Ústavnom súde, ako by k tomuto porušeniu zákona pristúpil," dodal odborník.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.