StoryEditor

Le Penová chce odstrániť bakteriálnu imigráciu. Rozširuje šialenstvo, hovoria jej oponenti

11.11.2015, 14:25
Autor:
TASRTASR

V snahe dosiahnuť historické víťazstvo v decembrových regionálnych voľbách na severe Francúzska predsedníčka krajne pravicového Národného frontu (FN) Marine Le Penová spôsobila pobúrenie s protiimigračným programom, ktorý navrhuje "odstránenie bakteriálnej imigrácie".

Sanitárna časť predvolebného programu FN bola doteraz nepovšimnutá, sporný návrh si však všimol regionálny denník La Voix du Nord, ktorý o ňom informoval v utorok.

Najnovšie prieskumy verejnej mienky naznačujú historické víťazstvo FN v druhom kole regionálnych volieb, ktoré sa uskutoční 13. decembra. Po prvý raz by Le Penovej strana mohla vládnuť jednému z francúzskych regiónov. Najnovší prieskum spoločnosti Ifop-JDD odhadol, že FN v regióne Nord-Pas-de-Calais získa až 39 percent voličských hlasov.

Le Penová v rámci predvolebnej kampane pripravila program strany, v ktorého sanitárnej časti je prejavená vôľa "odsúdiť a vykoreniť akúkoľvek formu bakteriálneho prisťahovalectva".

"Nemocnice sa stretávajú s alarmujúcim výskytom nákazlivých chorôb, ktoré nie sú špecifické európskemu kontinentu a sú spojené s migračným prílivom. Odmietame, aby zdravie našich občanov bolo ohrozované," uvádza sa programe strany.

Po zverejnení týchto informácii všetci protivníci FN v regionálnych voľbách, ľavicoví aj pravicoví, vyjadrili rozhorčenie s uvedeným vyhlásením a označili Le Penovú za xenofóbnu političku, ktorá "rozširuje šialenstvo". Liga ľudských práv v tejto súvislosti uviedla, že šéfka FN otvorene prejavuje svoje "rasistické názory".

Hovorca FN Sébastien Chenu po skontaktovaní francúzskymi médiami upozornil, že pri príprave citovaného dokumentu došlo k neželanej chybe, pričom Le Penová predstaví oficiálny predvolebný program v sobotu, kde bude vysvetlená aj kontroverzná sanitárna oblasť.

Národný front, ktorý je známy svojimi eurofóbnymi a protiimigrantskými vyhláseniami, sa otvorene zameriava na boj proti hrozbám, ktoré predstavuje migrácia. Francúzsko v posledných mesiacoch nebolo poznačené prílivom migrantov ako iné štáty EÚ, imigračný problém je však citlivý na severe krajiny. V oblasti prístavu Calais už niekoľko mesiacov v biednych podmienkach živoria tisíce prisťahovalcov, ktorí sa snažia dostať do Anglicka.

01 - Modified: 2023-06-04 22:01:46 - Feat.: - Title: Pomoc pracovnému trhu aj peniaze do štátnej kasy, Ukrajinci sa nám tento rok oplatia 02 - Modified: 2023-05-29 15:26:37 - Feat.: - Title: Zo Sudánu by podľa OSN mohol do októbra utiecť najmenej jeden milión civilistov, hrozí ochodovanie s ľudmi 03 - Modified: 2023-05-28 18:00:08 - Feat.: - Title: Loď Lekárov bez hraníc zachránila pri Sicílii vyše 600 migrantov 04 - Modified: 2023-05-23 09:14:46 - Feat.: - Title: V Holandsku sú desiatky Sýrčanov, ktorí sa mohli podieľať na mučení civilistov, útočisko tu našli utečenci 05 - Modified: 2023-05-17 20:52:55 - Feat.: - Title: USA po zmene imigračného režimu evidujú pokles nelegálnych príchodov z Mexika
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
08. jún 2023 00:57