Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.11.2014, 11:39

Toskánsko chce za haváriu Costa Concordie odškodné desiatky miliónov

Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Predstavitelia talianskeho regiónu Toskánsko a ostrova Giglio požadujú od spoločnosti Costa Cruises 220 miliónov eur ako odškodné za dôsledky havárie výletnej lode Costa Concordia spred takmer troch rokov. Informovala o tom agentúra Reuters.

V januári 2012 narazila Costa Concordia pri pobreží toskánskeho ostrova Giglio na útes a prevrátila sa na bok. Havária si vyžiadala 32 obetí. Čiastočne potopený vrak lode patriacej spoločnosti Costa Cruises, divízii najväčšieho prevádzkovateľa luxusných výletných lodí na svete Carnival Corporation, zostal pri ostrove Giglio viac než dva roky. Až potom sa ho podarilo dostať do pôvodnej polohy a odtiahnuť do prístavu Janov, kde loď zošrotujú.

Toskánsky región chce od Costa Cruises odškodné vo výške 30 miliónov eur za škody spôsobené na jeho reputácii. Samotný ostrov Giglio bude žiadať z rovnakého dôvodu 190 miliónov eur. Podľa predstaviteľov Toskánska, ktorí vypovedali počas súdneho procesu s kapitánom lode Francescom Schettinom, región zaznamenal po havárii zníženie počtu turistov, pričom samotný ostrov evidoval v dôsledku katastrofy pokles zhruba o 45.000.

"Zlepšenie imidžu Toskánska ako kľúčovej turistickej destinácie si vyžiada roky práce, vysoké investície a nákladné domáce aj zahraničné reklamné kampane," dodali zástupcovia Toskánska. Costa Cruises sa už minulý rok dohodla s Talianskom na zaplatení pokuty vo výške 1 milión eur, no miestne úrady z poškodenej oblasti žiadajú spoločnosť o náhradu škôd samostatne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.