StoryEditor

Austrália smúti za obeťami pádu lietadla. Na Ukrajinu vyšle svojich policajtov

24.07.2014, 11:30
Autor:
tasr, stltasr, stl

Viac ako 1200 ľudí sa dnes zišlo v katedrále sv. Pavla v austrálskom Melbourne, aby si v rámci smútočného obradu s prvkami rôznych náboženstiev uctili pamiatku 298 obetí havárie lietadla malajzijskej leteckej spoločnosti, ktoré sa pred týždňom zrútilo na východe Ukrajiny.

Medzi obeťami bolo aj 27 Austrálčanov, ktorých si organizátori osobitne pripomenuli rozmiestnením rovnakého počtu narcisov na schodoch vedúcich do chrámu, informoval denník The Age.

Arcibiskup Philip Freier vo svojom príhovore uviedol, že príbuzní a priatelia obetí si zaslúžia dozvedieť sa, prečo ich milovaní zomreli, napísal denník The Australian. "Bude nepochybne urážkou nášho zmyslu pre spravodlivosť, ak nedôjde k pokroku (pri vyšetrovaní) a k prevzatiu zodpovednosti za to, čo sa stalo," dodal.

Predseda vlády austrálskeho štátu Victoria Denis Napthine, ktorý hovoril s niektorými príbuznými obetí, pred novinármi poznamenal, že "rodiny si veľmi želajú čo najskorší prevoz tiel do Austrálie", aby sa so svojimi blízkymi "mohli v súkromí rozlúčiť".

Agentúra Reuters dnes informovala, že Austrália je pripravená vyslať na Ukrajinu skupinu policajných dôstojníkov, aby sa stali súčasťou medzinárodného tímu, ktorý by zabezpečil miesto, kde sa pred týždňom zrútilo malajzijské lietadlo Boeing-777.

Austrálsky premiér Tony Abbott uviedol, že nariadil vyslanie 50 dôstojníkov austrálskej polície do Londýna, kde budú v pohotovosti čakať na ďalšie pokyny. Vysvetlil, že "čím rýchlejšie vyšleme tím, tým rýchlejšie bude aj pátranie" na mieste činu.

Podľa agentúry DPA sa k vyšetrovateľom tragédie pripoja aj traja experti z Nového Zélandu, ktorí sa v holandskom Hilversume budú podieľať na identifikácii obetí.

Novozélandskí experti sú medzinárodne uznávanými - v roku 2004 sa zapojili do identifikácie obetí prívalovej vlny cunami v Thajsku a privolávajú ich k zisťovaniu totožnosti obetí lesných požiarov v Austrálii. V roku 2011 identifikovali obete ničivého zemetrasenia, ktoré postihlo novozélandské mesto Christchurch.

Podľa najnovších správ Malajzia vysiela do Holandska ďalších dvoch súdnych znalcov v odbore patológia, aby tam prepravili vzorky DNA od príbuzných obetí zrúteného lietadla malajzijskej leteckej spoločnosti nad východnou Ukrajinou.

Vládny zdroj, ktorý si neželal byť menovaný, podľa agentúry DPA uviedol, že Malajzia by uvítala, keby sa identifikácia obetí a prevoz telesných pozostatkov ukončil - pokiaľ možno - do konca moslimského pôstneho mesiaca ramadán. Ten sa končí túto nedeľu.

DPA dodala, že v súvislosti s vyšetrovaním leteckej tragédie, ktorá si vyžiadala životy všetkých 298 ľudí na palube, sa už v Holandsku nachádza bližšie nešpecifikovaný počet malajzijských policajtov a odborníkov na súdne lekárstvo z ministerstva zdravotníctva.

Ukrajinská televízia Espreso TV v noci nadnes informovala, že medzinárodná organizácia Interpol vysiela do Holandska už druhú skupinu vyšetrovateľov, ktorí majú pomôcť pri objasňovaní okolností pádu malajzijského lietadla. Na webovej stránke Interpolu sa uvádza, že jeho experti sa v Holandsku zapoja do identifikácie obetí.

01 - Modified: 2006-08-17 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: V Tatrách je invázia Poliakov
01 - Modified: 2022-12-09 10:46:12 - Feat.: - Title: Rusko začína na Ukrajine útočiť iránskymi dronmi z novej dodávky, tvrdí Británia. Predošlé zásoby vyčerpali 02 - Modified: 2022-12-09 10:17:29 - Feat.: - Title: Slovensko je podľa Naďa a Káčera pripravené aj naďalej pomáhať Ukrajine. Vláda schválila balík pomoci 03 - Modified: 2022-12-09 09:39:22 - Feat.: - Title: Sme blízko dohody o výnimke na export ropných produktov na Ukrajinu, tvrdí Hirman. Slovnaft by mohol vyvážať 04 - Modified: 2022-12-09 06:25:00 - Feat.: - Title: Kongres v USA schválil návrh zákona o obrane; zahŕňa pomoc pre Taiwan a Ukrajinu 05 - Modified: 2022-12-09 06:13:00 - Feat.: - Title: Poľsko podporuje slobodné a nezávislé Bielorusko, vyhlásil Duda
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
09. december 2022 13:26