Ako spresnila, 80 zachránených baníkov je stále hospitalizovaných. Spoločnosť zároveň zopakovala bilanciu obetí - najmenej 282 - ktoré prišli o život pri utorkovej explózii a následnom ničivom požiari.
Turecké médiá vo štvrtok večer uviedli, že oheň sa podarilo uhasiť. Medzitým sa vystupňoval tlak na premiéra Recepa Tayyipa Erdogana po zverejnení fotografie, na ktorej jeden z jeho poradcov kope do demonštranta na mieste nešťastia. Záber sa značne rozšíril na sociálnych sieťach, píše DPA.
Na fotografii vidieť premiérovho spolupracovníka Yusufa Yerkela, ako sa chystá kopnúť do demonštranta, ktorého zvalili na zem policajti. Yerkel spravodajskej stanici BBC vysielajúcej v tureckom jazyku priznal, že sa na danom zábere nachádza on. Turecké médiá neskôr citovali jeho vyjadrenia, podľa ktorých v prípade demonštranta išlo o militantného ľavičiara, ktorý predtým napadol a inzultoval Erdogana i Yerkela.
Erdogan v stredu navštívil miesto nešťastia, konfrontoval sa však len s rozhnevanými miestnymi obyvateľmi, ktorí zaútočili na jeho vozidlo, pričom ho nazvali "vrahom" a "zlodejom".
Turecký premiér prisľúbil vyšetrenie nehody; demonštranti po celom Turecku však vyzývali na odstúpenie jeho vlády, píše DPA.
Polícia proti najmenej 20.000 ľuďom v treťom najväčšom tureckom meste Izmir musela nasadiť vodné delá a slzotvorný plyn.
Podľa prvých zistení výbuch a následný požiar v uhoľnej bani zavinila porucha distribučnej jednotky napájania. Obete zahynuli na následky otravy oxidom uhoľnatým; v dôsledku požiaru totiž vypadla elektrina a prestal fungovať ventilačný systém i výťahy.