Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.11.2015, 16:18

Ukrajina sa spojila so Západom a odpovedá na ruské embargo

Ukrajina zareaguje na akýkoľvek zákaz obchodovania s Ruskom. Moskva totiž plánuje zakázať dovoz potravín z Ukrajiny od 1. januára 2016 za to, že sa vláda v Kyjeve pripojila k sankciám Západu proti Rusku za jeho podporu ukrajinských separatistov. Vyhlásil to dnes ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk. Informovala o tom agentúra Reuters.

Jaceňuk dodal, že Ukrajina prijme odvetné opatrenia a zavedie embargo proti Rusku na oplátku za každé embargo Ruska voči Ukrajine.

Ruská vláda sa rozhodla od 1. januára budúceho roka uvaliť embargo na potraviny z Ukrajiny. Uviedol to minulý týždeň v rozhovore pre televíznu stanicu Rossija 24 ruský minister hospodárstva Alexej Uljukajev.

"Nakoľko sa Ukrajina pridala k protiruským ekonomickým a finančným sankciám, vláda sa rozhodla prijať ochranné opatrenia, a to vo forme potravinového embarga," povedal Uljukajev s tým, že tento krok začne platiť od 1. januára budúceho roka. Už skôr minister uviedol, že v prípade zavedenia potravinového embarga voči Ukrajine toto embargo bude podobné tomu, ktoré Moskva zaviedla voči Európskej únii za sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s anexiou Krymu a bojmi na východe Ukrajiny.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal 16. septembra dekrét o zavedení sankcií voči Rusku. Ten sa týka takmer stovky firiem, medzi nimi ruského výrobcu zbraní Almaz-Antej, leteckých spoločností či viacerých ruských bánk.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.