Britský premiér David Cameron tlmočil dnes rázne posolstvo Srí Lanke, že ak si táto ostrovná krajina v Indickom oceáne nevyrieši do marca budúceho roka otázku ľudských práv, bude Londýn iniciovať medzinárodné vyšetrovanie údajných vojnových zločinov, ku ktorým došlo počas dlhej občianskej vojny v rokoch 1983-2009.
Srí Lanka však vzápätí prostredníctvom predsedu svojho parlamentu a ministra zavlažovania a vodných zdrojov Nimala Siripalu de Silvu potrebu vyšetrovania porušovania ľudských práv na medzinárodnej úrovni kategoricky odmietla.
De Silva zdôraznil, že Srí Lanka je nezávislou krajinou a preto bude snahám o medzinárodné vyšetrovanie oponovať, tlmočila jeho slová agentúra Sinchua.
V srílanskom hlavnom meste Kolombo sa v týchto dňoch za účasti hláv štátov či ich splnomocnencov z 53 krajín koná summit britského Spoločenstva národov, Commonwealthu.
Schôdzka na najvyššej úrovni poukazuje na situáciu v oblasti ľudských práv na Srí Lanke, najmä na obvinenia z ich porušovania počas vojenských operácií vládnych síl proti tamilským povstalcom na severe krajiny v roku 2009, v závere 26-ročného ozbrojeného konfliktu.
Občianska vojna na Srí Lanke sa v 80. rokoch začala povstaním organizácie Tigri oslobodenia tamilského Ílamu proti vláde. Vzbúrenci sa snažili o vytvorenie samostatného štátu na severe a východe Cejlónu, obývanom etnickou skupinou Tamilov.
Vojna sa pred vyše štyrmi rokmi skončila víťazstvom vládnych vojsk, napätie medzi väčšinovými indoárijskými Sinhálcami a menšinovými drávidskými Tamilmi však stále trvá.