StoryEditor

V Nemecku prvýkrát od konca vojny vyšiel Hitlerov Mein Kampf

08.01.2016, 10:42
Autor:
ČTKČTK

V nemeckých kníhkupectvách sa dnes prvýkrát od skončenia druhej svetovej vojny objavilo nové vydanie knihy nacistického vodcu Adolfa Hitlera Mein Kampf (Môj boj). Knihu vydal mníchovský Inštitút modernej histórie, ktorý Hitlerov text doplnil kritickými poznámkami, ktoré ukazujú na nacistické zločiny a ich súvislosť s knihou. Ministerka školstva Johanna Wankaová chce, aby sa kritické vydanie Mein Kampf využívalo pre školské vyučovanie.

Kniha s názvom "Hitler, Mein Kampf - kritické vydanie" vychádza kvôli svojmu rozsahu takmer 2000 strán v dvoch zväzkoch. Na pravej strane je vždy originálny Hitlerov text, ktorý na okraji sprevádzajú poznámky historikov. Protiľahlá strana obsahuje detailný rozbor konkrétnej pasáže originálneho textu. Celkom tvorí komentár mníchovských historikov dve tretiny obsahu knihy.

Ministerka školstva Wankaová už vyzvala na zaradenie kritického vydanie Hitlerovej knihy do školských osnov. Podľa nej by to umožnilo žiakom pochopiť, ako propagandisticky fungoval základný nacistický spis v čase Weimarskej republiky a akým spôsobom sa Hitlerovi podarilo získať na svoju stranu nemeckú verejnosť.

Zaradenie knihy do osnov podporuje aj Nemecký zväz učiteľov. Keď sa žiaci v komentovanej podobe zoznámia s Hitlerovým spisom, zníži sa podľa zväzu nebezpečenstvo, že podľahnú neonacistickej propagande. "Ako občan aj ako učiteľ mám skúsenosť, že zakázané veci vyvolávajú v ľuďoch zvedavosť. Takže toto vydanie by mohlo (Mein Kampf) zbaviť určitého tajomného kúzla, ktoré ho obklopuje," povedal v televízii N24 predstaviteľ zväzu Josef Kraus.

Riaditeľ Inštitútu modernej histórie Andreas Wirsching je však k využitiu knihy na základných školách skeptický. Podľa neho je text pre žiakov príliš odborný. Kritické vydanie Mein Kampf by však podľa Wirschinga mohlo poslúžiť učiteľom ako zdroj pre výučbu o vzostupe nacistického režimu.

Hitler napísal Mein Kampf v roku 1924 vo väznici po neúspešnom pokuse o puč. V knihe formuloval základy nacistickej ideológie, ktorá presadzuje štát riadený najvyšším vodcom a nadradenosť jednej rasy oprávnenej podrobiť si a likvidovať rasy ostatné. V roku 1943 bolo v Nemecku desať miliónov výtlačkov knihy.

V nemčine Mein Kampf vychádza prvýkrát od konca druhej svetovej vojny, pretože Bavorsko, ktoré spravovalo autorské práva, doteraz vydaniu knihy bránilo. Platnosť autorských práv však na konci minulého roka vypršala. V iných jazykoch už Hitlerov text v minulosti vyšiel, v Česku bol jeho nekomentovaný preklad vydaný v roku 2000.

01 - Modified: 2008-01-01 20:08:23 - Feat.: 0 - Title: Ceny porastú pomalšie než vlani
01 - Modified: 2023-09-23 08:30:00 - Feat.: - Title: Legendárny šprintér Jesse Owens. Najprv prekazil plán Hitlerovi, potom ho ponížil americký prezident 02 - Modified: 2023-09-14 08:10:00 - Feat.: - Title: Keď sa Hitler prestal iba vyhrážať: Teror henleinovských ordnerov si v pohraničí vyžiadal desiatky obetí 03 - Modified: 2023-08-24 14:41:12 - Feat.: - Title: Klimatickí aktivisti čiastočne ochromili dopravu v Mníchove 04 - Modified: 2023-08-22 09:00:00 - Feat.: - Title: V Rakúsku už čoskoro začnú s prestavbou Hitlerovho rodného domu. Na čo bude budova po novom slúžiť? 05 - Modified: 2023-08-21 20:09:52 - Feat.: - Title: Prestavba rodného domu Hitlera na policajnú stanicu sa začne v októbri
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 20:51