Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.08.2014, 11:50

Európa má prvú obeť zákernej eboly. Španielsky misionár zomrel v nemocnici

K liečeniu Pajaresa použili lekári aj experimentálny liek ZMapp, ktorý podľa všetkého pomohol k zotaveniu dvojici Američanov nakazených ebolou.

V Madride zomrel španielsky duchovný Miguel Pajares. Stal sa tak prvou európskou obeťou súčasnej nákazy eboly v západnej Afrike. V utorok o tom s odvolaním sa na zdravotnícke úrady informovala agentúra Reuters. K liečeniu Pajaresa použili lekári aj nádejný experimentálny liek ZMapp, ktorý podľa všetkého pomohol k zotaveniu dvojici Američanov nakazených takisto ebolou.


Prečítajte si aj: Ebola sa nebezpečne šíri, nestíhame ju brzdiť, varuje WHO


57-ročného Pajaresa španielske úrady minulý štvrtok za prísnych bezpečnostných podmienok evakuovali z Libérie do madridskej nemocnice, kde pobýval v izolácii. V nedeľu lekári dostali povolenie použiť zatiaľ neschválené sérum ZMapp, ktoré bolo do španielskej metropoly dopravené zo švajčiarskej Ženevy.

ZMapp, ktorý sa pri doterajších testoch na zvieratách prejavoval ako nádejný liek proti Ebole, dostali tiež dvaja Američania, ktorí sa v Afrike tiež vírusom krvácajúcej horúčky nakazili. Ich stav sa po podaní séra údajne naďalej zlepšuje. Z choroby, ktorá si v Afrike vyžiadala cez tisícku mŕtvych, sa obaja Američania zotavujú v Spojených štátoch, kam boli prevezení.

Zásoby nového lieku ZMapp sú však veľmi obmedzené. Odborníci tiež nevedia, či sérum nebude mať nežiaduci vplyv na ľudské zdravie. S istotou tiež nemožno povedať, či je skutočne proti ebole účinné.

Ebola je vírusové ochorenie spôsobujúce vysokú horúčku a krvácanie. Zatiaľ proti nemu neexistuje žiadny schválený liek ani vakcína, takže úmrtnosť na nákazu je vysoká. Vôbec prvýkrát sa vírus objavil v 70. rokoch v dnešnom Kongu. Minulá vážna epidémia v roku 2000 postihla Ugandu, kde sa nakazilo 425 ľudí – polovica z nich zomrela.

zdroj: idnes.cz
 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.