Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.12.2015, 15:43

Dalajláma: Dialóg treba viesť aj s IS, islam je náboženstvo mieru

Dalajláma. Snímka: Reuters
Zdroj: Reuters
Tibetský duchovný vodca dalajláma dnes odporúčal začať viesť dialóg s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), ktorá sa zmocnila častí území Sýrie a Iraku, presadzuje tam svoju interpretáciu islamského zákonníka šaría a chce svoj kalifát rozšíriť aj o ďalšie územia.

V rozhovore pre taliansky denník La Stampa dnes dalajláma uviedol, že "niet inej cesty ako dialóg", a "to aj s takým urputným nepriateľom ako je islamistická organizácia Dáiš".

Podľa dalajlámu treba "počúvať, pochopiť a prejaviť úctu iným". Zdôraznil, že "islam je náboženstvom mieru." Súčasne však kritizoval ideológiu kalifátu, keď povedal, že "tí, ktorí sú netolerantní, škodia svojej viere aj svojim bratom vo viere".

Na margo situácie v Mjanmarsku, kde budhistická väčšina utláča moslimskú menšinu Rohingov, tibetský duchovný vodca vyhlásil, že s budhistami v Mjanmarsku nie je v kontakte, ale upozornil, že "nikoho neslobodno prenasledovať".

Rozhovor pre taliansky denník La Stampa poskytol dalajláma v indickom meste Bangalúr, kde sa zúčastnil na fóre Peace for Economy.

 

 

Súvisiace články

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.