Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.01.2016, 13:35

Strážte si hranice, inak vás vylúčime zo Schengenu, varuje Viedeň Grécko

Ak nezačne Grécko lepšie strážiť svoje hranice, cez ktoré do Európy prúdi každý mesiac desaťtisíce migrantov, treba uvažovať o jeho dočasnom vylúčení.

V rozhovore s nemeckým nedeľníkom Welt am Sonntag, to povedala rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová. Podľa nej je tvrdenie Atén, že turecko-grécku hranicu v Egejskom mori nemožno riadne kontrolovať, mýtus.

"Ak členský štát Schengenu trvale nedodržiava svoje záväzky a len váhavo prijíma pomoc, potom si nesmieme niektoré myšlienky zakazovať," uviedla ministerka vo Welt am Sonntag. Podľa nej to znamená najmä otvorenú diskusiu o prípadnom vylúčení Grécka zo schengenského priestoru bez hraničných kontrol.

Podľa ministerky je stráženie grécko-tureckých hraníc nedostatočné a tvrdenie Atén, že ich kontrola je v Egejskom mori s desiatkami ostrovov veľmi obtiažna, neudržateľné. Grécko disponuje dobre vycvičenými námornými silami a tie by podľa nej mohli pod civilným vedením pri strážení a registrácii migrantov pomáhať, domnieva sa Miklová-Leitnerová.

"Trpezlivosť mnohých Európanov je na konci ... Veľa sa toho nahovorilo, teraz je ale konečne treba konať. Ide o to, udržať v Európe stabilitu, poriadok a bezpečnosť," povedala rakúska politička.

O možnom vylúčení Grécka zo schengenského priestoru voleného pohybu tento týždeň hovoril aj bavorský krajinský minister vnútra Joachim Herrmann. Podľa neho môže byť Grécko k odchodu donútené tým, že nebude plniť svoje záväzky k efektívnej ochrane hraníc.

Plánuje sa zablokovania grécko-macedónskej hranice

Európska únia tiež zvažuje ďalšie možnosti, ako spomaliť vlnu migrantov prichádzajúcich do Európy a jednou z nich je zablokovanie priechodu utečencov do Macedónska z Grécka, cez ktoré mieri väčšina utečencov na ceste na západ a sever kontinentu.

Podľa denníka Financial Times (FT) sprísnenie kontroly gréckych hraníc na Balkáne navrhol slovinský premiér Miro Cerar a v stredu o ňom diskutovali veľvyslanci krajín 28-čky v Bruseli. Grécko sa ale takého kroku obáva, pretože by to mohlo znamenať, že na jeho území uviaznu až desiatky tisíc utečencov.

FT pripomína, že by takýto "drastický plán" v dôsledku izoloval Grécko, ktoré má už teraz hospodárske problémy a už je plné migrantov.

Cerar napísal predstaviteľom členských krajín EÚ list, v ktorom žiada "priamu pomoc" Macedónsku nutnú pre to, aby bolo Skopje schopné zabrániť "neregulárnym migrantom v prekročení grécko-macedónskej hranice.

"Všetky krajiny EÚ by mali poskytnúť maximálnu podporu macedónskym úradom pri ochrane hraníc prostredníctvom dočasných policajných posíl, poskytnutím vybavenia alebo ďalšími spôsobmi," píše sa v liste slovinského premiéra.

Podľa Financial Times je tomuto postupu naklonená Európska komisia i Nemecko. Súhlasili by aj ďalšie štáty, ktoré podobné návrhy vyslovili v minulých dňoch. Napríklad maďarský premiér Viktor Orbán v piatok po rokovaní s Cerarom vyzval, aby bol na hraniciach Macedónsko a Bulharska s Gréckom postavený plot.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.