StoryEditor

Všetky mobily musia mať rovnakú nabíjačku, nariadil Brusel

13.03.2014, 14:59
Autor:
tasr, stltasr, stl

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) dnes schválili novelizáciu pravidiel o rádiových zariadeniach, ktorej súčasťou je výzva na zavedenie jednotnej nabíjačky pre všetky mobilné telefóny predávané v EÚ. Cieľom nových pravidiel, na ktorých sa poslanci neformálne dohodli s členskými štátmi, je obmedziť množstvo elektronického odpadu, znížiť náklady a zjednodušiť život spotrebiteľom.

Nemecká poslankyňa a spravodajkyňa pre túto oblasť Barbara Weilerová upozornila, že modernizovaná smernica je efektívnym nástrojom, ktorý zabráni vzájomnému rušeniu sa rádiových zariadení. A dodala, že poslanci majú radosť z dohody o zavedení jednotnej nabíjačky, čo pomôže tak spotrebiteľom, ako aj životnému prostrediu.

Skoncujeme tak s elektronickým odpadom, ktorý každoročne dosahuje 51-tisíc ton,“ spresnila Weilerová.

Nová smernica zavádza harmonizované pravidlá pre umiestňovanie rádiových zariadení, vrátane mobilných telefónov, kľúčov od auta s diaľkovým ovládaním či modemov, na trh EÚ.

Cieľom je udržať krok s rastúcim počtom a rôznorodosťou rádiových zariadení a zabezpečiť, že sa navzájom nebudú rušiť a budú podliehať základným požiadavkám na ochranu zdravia a bezpečnosti.

Poslanci vyzvali na obnovenie úsilia o vývoj jednotnej nabíjačky pre niektoré kategórie rádiových zariadení, najmä však pre mobilné telefóny, ktorá by zjednodušila ich použitie a znížila množstvo zbytočného odpadu a nákladov.

Parlament upravil znenie smernice tak, aby schopnosť spolupracovať so spoločnými nabíjačkami patrila medzi základné požiadavky na konštrukciu rádiových zariadení. Rozhodnutie o tom, ktoré kategórie rádiových zariadení budú musieť spĺňať túto požiadavku, bude v rukách Európskej komisie.

Za zavedenie jednotnej nabíjačky hlasovali aj slovenskí europoslanci. Podľa Kataríny Neveďalovej (Smer-SD) jej zavedenie na trh bude jednoznačným prínosom pre spotrebiteľov nielen v oblasti používania samotného hardvéru, ale aj pri lepších možnostiach servisu a technickej podpory. Poslanec Miroslav Mikolášik (KDH) ocenil, že sa poslancom podarilo nájsť potrebnú zhodu a verí, že ich výzva bude smerodajná pre výrobcov elektronických zariadení.

Hovorili sme o zjednocovaní právnych nariadení pre elektronické zariadenia. To, čo nám znepríjemňuje život, je, že každý mobil má iný typ nabíjačky. Som rád, že v parlamente prijmeme pozíciu, aby sa všetci výrobcovia zjednotili na jednom type nabíjačky,“ uviedol Mikolášik.

Navrhovanú smernicu, ktorú dnes podporil EP, ešte musí formálne odobriť aj Rada EÚ. Členské štáty budú mať následne dva roky na jej prenesenie do svojich vnútroštátnych predpisov a výrobcovia budú mať k dispozícii ďalší rok na prispôsobenie sa novým pravidlám.

 

01 - Modified: 2006-02-26 22:00:00 - Feat.: 0 - Title: Ako sa poistiť proti katastrofám
01 - Modified: 2023-05-14 10:48:24 - Feat.: - Title: Kazia duševné zdravie aj prospech. V Spojených štátoch pritvrdzujú v boji proti mobilom na školách 02 - Modified: 2023-02-05 21:00:00 - Feat.: - Title: Biznis s repasovanými telefónmi prekvitá. Zaváži aj záruka 03 - Modified: 2023-01-24 12:19:45 - Feat.: - Title: 9 dôvodov, prečo je iOS lepší ako Android. Apple má kvalitnejšie aplikácie, dlhšie aktualizácie aj surový výkon 04 - Modified: 2022-11-28 17:00:00 - Feat.: - Title: Takto vyzeral mobilný pravek (aj) na Slovensku: V 90. rokoch volal bežný ľud z búdky, mafiáni už mali mobily 05 - Modified: 2022-05-05 14:49:48 - Feat.: - Title: Slovenský europoslanec bude vyšetrovať používanie softéru Pegasus
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. september 2023 22:34