Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
17.01.2016, 17:01

V bazéne sa nesledujú ženy. Vo Fínsku zakázali vstup utečencom

Severofínske mesto Haukipudas neďaleko Oulu mladíkom z miestnej ubytovne pre žiadateľov o azyl na dva týždne zakázalo vstup do verejného bazénu. Dôvodom sú incidenty so ženskými návštevníčkami bazéna, uviedla v nedeľu televízia YLE.

"Keď idete vo Fínsku na plavecký štadión, tak plávate. Nie je to miesto, kde je možné vrhať zvrhlé pohľady na plavkyne," uviedla pracovníčka správcovskej firmy, ktorá bazén a ďalšie športoviská v meste prevádzkuje.

Podľa fínskej televízie YLE si zamestnanci bazéna všimli, že šestnásťroční a sedemnásťroční mladíci z radov utečencov prichádzajú na štadión vo veľkých skupinách a spoločne pozorujú plavkyne.

Za rozhodnutím o dvojtýždňovom zákaze vstupu je ale štvrtkový incident, keď jeden dospievajúci žiadateľ vstúpil do dámskych spŕch. Zo štadióna bol ihneď vyvedený. Radnica vyslala do ubytovne svojho pracovníka, aby imigrantom vysvetlil zásady správania sa v bazéne.

Problémy s mužskými žiadateľmi o azyl hlásia aj niektorí prevádzkovatelia bazénov v Nemecku. Západonemecký Bornheim kvôli tomu tento týždeň zakázal mužom z miestnej utečeneckej ubytovne vstup do mestského bazéna, budúci týždeň vraj ale opatrenia zrejme zruší. Radnica vopred oznámila, že zákaz bude platiť do tej doby, kým sociálna služba mužov z ubytovne preškolí.

Niektoré ďalšie nemecké plavecké štadióny vyvesili vo svojich priestoroch plagáty, na ktorých uvádzajú, že akékoľvek obťažovanie žien je neprípustné. K takémuto opatreniu sa uchýlil napríklad Mníchov, ktorý má k dispozícii letáčiky vo viacerých jazykoch, okrem iného v arabčine, somálčine či paštunštine. Text je navyše doplnený obrázkami, aby bol zrozumiteľný aj negramotným.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.