Za okamžité uzatvorenie schengenského priestoru a obranu jeho hraníc pred utečencami sa vyslovil český vicepremiér a minister financií Andrej Babiš (ANO). Podobný názor vyjadril aj prezident Miloš Zeman, podľa ktorého je doterajšia ochrana úplne nedostatočná, píše portál iDnes.cz.
"Keď sa pozriete na mapu, Schengen má zvláštnu podobu. Je tam osamotené Grécko a ďalšia hranica je Maďarsko. Je otázne, či macedónska alebo bulharská armáda nepotrebuje od NATO pomoc," uviedol Babiš.
Ak ochranu vonkajšej hranice schengenského priestoru okrajové štáty nezvládajú, musí to byť podľa neho dohovorené na najvyššej úrovni.
Babiš sa domnieva, že Európska únia musí v tých štátoch, odkiaľ prichádzajú utečenci, povedať, že nemôže prijať desať miliónov utečencov z celého sveta. "Musí povedať: nemôžete k nám chodiť, aby ste boli nezamestnaní a okamžite brali sociálne dávky," dodal Babiš.
Podľa neho by bolo potrebné zriadiť obrovský utečenecký tábor a tam robiť selekciu. "Rozdeliť ich na tých, ktorí skutočne pomoc potrebujú, hlavne matky s deťmi, a ekonomických utečencov," povedal Babiš.
"Kvóty pre migrantov stabilizovať situáciu podľa názoru Česka nepomôžu. Jediným riešením je ukončenie vojny v Sýrii a Líbyi a na to sa musí sústrediť tlak EÚ a tiež celého medzinárodného spoločenstva," uviedol premiér Bohuslav Sobotka. Podľa neho je tiež nutné zaistiť ochranu vonkajšej hranice únie a fungujúcu politiku návratu pre ľudí, ktorí v EÚ nezískajú azyl.
Kvôli utečeneckej kríze rakúsky kancelár Werner Faymann kritizoval Česko, ale aj Poľsko a pobaltské krajiny, že odmietajú kvóty pre rozdelenie utečencov v rámci Európskej únie. Česká vláda však schválila, že prijme do konca roku 2017 celkovo 1 500 utečencov.