Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.12.2015, 11:07

Islamský štát prišiel o strategické územia, dochádzajú mu peniaze. Je veľký ako Česko

Bojovníci Islamského štátu prišli v tomto roku o približne 14 percent svojho územia. Kurdi v Sýrii naopak takmer strojnásobili rozlohu teritória, ktoré kontrolujú. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na správu analytikov zo strediska IHS Jane's.

Islamisti stratili napríklad strategicky dôležité mesto Tall Abjad na sýrsko-tureckej hranici, prišli aj o iracký Tikrít a takisto rafinériu v Bajdží. Veľkou ranou pre islamistov môže byť aj strata kontroly nad časťou cesty medzi mestom Rakka a irackým Mosulom, ktorá bola využívaná ako ich zásobovacia trasa.

Ako uviedol analytik Columb Strack, v súvislosti so stratou hraničného prechodu v Tall Abjade je už zrejmé, že islamisti začínajú mať aj určité finančné problémy. Všetko súvisí aj s tým, že spojenci, ktorí útočia na pozície IS, sa v poslednej dobe zamerali viac aj na ropné polia ovládané radikálmi.

Podľa IHS Jane's sa veľkosť územia ovládaného islamistami od začiatku roka do tohtoročného 14. decembra zmenšila o 12 800 štvorcových kilometrov na veľkosť 78 000 štvorcových kilometrov. Džihádisti tak prišli o územie s veľkosťou približne Čiernej Hory.


Najväčšie straty zaznamenal Asad

Pravdou však je, že IS tento rok dosiahol aj významné územné zisky, keď napríklad dobyl starobylé sýrske mesto Palmýra a centrum irackého mesta Ramádí.

K týmto víťazstvám však podľa IHS Jane's došlo práve na úkor územných strát v severnej časti nimi ovládaného teritória. Tamojšie oblasti od nich získali pod svoju kontrolu kurdskí bojovníci.

Irackej vláde sa podarilo získať späť asi šesť percent územia, ktoré islamisti predtým obsadili. Irackí Kurdi dobyli späť dve percentá teritória. Najväčšie straty údajne zaznamenala v uplynulom roku sýrska vláda, ktorá prišla o 16 percent územia a má teraz pod kontrolou oblasť s rozlohou 30-tisíc kilometrov štvorcových, čo je menšie územie ako rozloha Slovenska. Pôvodná rozloha Sýrie je pritom 185-tisíc štvorcových kilometrov.

Nálety na Mosul

V pondelok pri náletoch na severoiracký Mosul prišlo o život najmenej 20 ľudí vrátane 12 civilistov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov a lekárske zdroje. Letecké údery zničili domy, ktoré podľa všetkého využívali bojovníci IS. Islamisti do tohto dvojmiliónového mesta vstúpili už vlani v júni a po ústupe armády ho obsadili bez boja.

Nálety sa odohrali okolo tretej hodiny popoludní miestneho času (13:00 SEČ) v asi desaťminútovom intervale. Jeden zo svedkov uviedol, že terčom úderov sa stali domy miestneho islamského veliteľa a jeho syna na západe Mosulu. Zničené boli aj okolité budovy.

Iracká vláda zatiaľ nálety na Mosul nijako nekomentovala. Ako poznamenala agentúra Reuters, údery na pozície islamistov v Iraku už od augusta 2014 podnikajú spojenci na čele so Spojenými štátmi. Mosul je druhým najväčším mestom v krajine a iracká vláda by ho čoskoro rada dobyla späť.


 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.