StoryEditor

Fico v Štrasburgu: Z tohto ma obviňujete? To by ma maďarská menšina zožrala

05.10.2015, 17:03
Autor:
TASRTASR

Slovenská vláda v tejto chvíli nevidí žiadny posun, ktorý by ju oprávňoval konať inak ako v podobe žaloby na Súdnom dvore EÚ.

Slovenský premiér a predseda Smeru-SD Robert Fico to povedal v Štrasburgu po dnešnom vystúpení pred poslancami Európskeho parlamentu (EP) zo skupiny socialistov a demokratov (S&D) a pred predsedom Strany európskych socialistov (SES) Sergejom Staniševom.

Otázky o žalobe

Šéf Smeru-SD priznal, že pred poslancami za S&D čelil aj otázkam o žalobe, ktorú SR podáva na Súdnom dvore EÚ v súvislosti s rozhodnutím o kvótach na prerozdeľovanie utečencov.

"Ja som povedal, že je to právo členských krajín a bolo by zvláštne kritizovať krajinu za to, že využije tento právny nástroj. Oznámil som, že máme na to osem týždňov, že žalobu podávame na súde a na tomto postoji nemôžem v tomto okamihu nič meniť, lebo nevidíme žiaden posun, ktorý by nás oprávňoval rozmýšľať inak," uviedol Fico. Spresnil, že z toho, čo hovorí doma na Slovensku, dnes na pôde EP neustúpil "ani o pol centimetra".

Fico v tejto súvislosti dodal, že je právom každého štátu EÚ obrátiť sa na súd v Luxemburgu a robia či robili to aj iné štáty v rôznych prípadoch. Spresnil, že o členstve Smeru-SD v SES nerozhodujú poslanci EP, ale je záležitosťou samotnej strany, pričom podľa jeho slov predseda SES vo svojom príhovore naznačil, že si váži diskusiu, ktorú slovenský premiér inicioval z vlastnej vôle.

V Štrasburgu Fico vysvetľoval aj postoj slovenskej vlády k migračnej kríze, na ktorú sa podľa neho nesmieme pozerať ideologicky, lebo hrozí, že štandardné politické strany sa ocitnú v opozícii a budú pozerať, čo robia s migrantmi "blázni a poloblázni" z extrémnych politických strán.

Výroky, ktoré nikdy nepovedal

Šéf Smeru-SD socialistickým europoslancom pripomenul, že pokiaľ ide o krízu migrantov, SR je pripravená ponúknuť mnoho riešení, ako je vytváranie bezpečných zón v Sýrii, finančná spoluúčasť (21 miliónov eur) na operácie agentúry Frontex pre ochranu schengenskej hranice a hlavne rozlišovanie ekonomických migrantov od tých, ktorým treba pomôcť.

"Je zodpovednosť politikov bez ohľadu na to, či sú naľavo alebo napravo, ponúkať racionálne riešenia, ktoré sa opierajú o hodnoty a solidaritu..., ale musia to byť veci, ktoré v živote fungujú," uviedol Fico na adresu debát o migračnej kríze.

Zároveň dodal, že je sklamaný tým, že dnešná diskusia na pôde EP sa týkala aj výrokov, ktoré on nikdy nepovedal.

"Obviňovali ma z výroku, že Slovensko je pre Slovákov, a nie pre menšiny. Keby som niečo také povedal, tak ma maďarská národnostná menšina na Slovensku zožerie," opísal situáciu Fico.

Upozornil, že sám požiadal frakciu S&D o možnosť vystúpiť pred jej členmi a vysvetliť postoje slovenskej vlády k citlivej migračnej otázke, lebo to považuje za správnejšie ako vymieňať si informácie cez médiá či prostredníctvom listov.

Pitella: Žaloba zo strany Slovenska by bola zlá vec

Predseda skupiny socialistov a demokratov (S&D) v Európskom parlamente (EP) Gianni Pittella zhodnotil dnešné vystúpenie slovenského premiéra a predsedu strany Smer-SD Roberta Fica na pôde tohto orgánu ako dobrý štart v rámci dialógu, ktorý podľa neho musí pokračovať.

"Bol to dobrý štart diskusie," uviedol Pittella po hodinovom vystúpení Fica pred europoslancami z S&D a pred šéfom Strany európskych socialistov (PES) Sergejom Staniševom, ktoré uskutočnil z vlastnej iniciatívy.

Fico podľa Pitellu viackrát zdôraznil, že nikdy nevyslovil výroky, ktoré mu boli médiami prisudzované v súvislosti s diskrimináciou moslimských utečencov. Predseda S&D oceňuje, že premiér SR zdôraznil záväzky slovenskej vlády zavádzať konkrétne prejavy solidarity v súvislosti s migrantmi.

"Ocenil som, že (Fico) doteraz záväzne neoznámil, že sa žaloba na Súdnom dvore EÚ stala skutočnosťou," poznamenal Pittella. Dodal, že ak by sa takéto rozhodnutie vlády SR potvrdilo, bola by to "zlá vec", pretože by znamenala rozdielny prístup oproti tomu, aký presadzujú európski socialisti a inštitúcie EÚ, ktoré môžu rozhodovať kvalifikovanou väčšinou.

Pittella zároveň priznal, že to, či sa SES rozhodne pozastaviť členstvo Smeru-SD, nezávisí od neho, ale od samotnej strany. Zároveň však pripomenul, že zvolal stretnutie politického grémia S&D spolu s vedúcimi národných delegácií socialistov v EP a spoločne ešte v priebehu tohtotýždňového plenárneho zasadnutia EP rozhodnú o tom, aké bude odporúčanie tejto skupiny pre SES.

 

01 - Modified: 2007-10-04 10:07:00 - Feat.: 0 - Title: SMK Head Reacts to Prime Minister's Statement on Solyom Visit
01 - Modified: 2022-12-22 15:02:47 - Feat.: - Title: Starosta Melitopola pre HN: Kým Ukrajinu oslobodíme, musíme zabiť alebo zraniť ešte veľa okupantov 02 - Modified: 2022-12-19 14:09:44 - Feat.: - Title: Návrat do hlavného mesta Vianoc. Štrasburg oživuje po terore a pandémii 450-ročné trhy 03 - Modified: 2022-12-11 12:32:00 - Feat.: - Title: Štrasburg spustil nové regionálne vlakové linky po vzore Paríža 04 - Modified: 2022-11-15 19:06:37 - Feat.: - Title: Súdna rada zvolila Gibu a Šmigovú za kandidátov na ad hoc sudcov v Štrasburgu 05 - Modified: 2022-10-20 11:54:27 - Feat.: - Title: Europarlament vyzýva slovenskú vládu na pokrok v ochrane práv LGBTIQ+ ľudí
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
02. apríl 2023 02:56