Poslanci ukrajinského parlamentu schválili dnes uznesenie o právach krymskotatárskeho národa v rámci Ukrajiny. Týmto dokumentom je krymským Tatárom priznaný štatút historického národa v rámci Ukrajiny.
V súlade s uznesením ukrajinského parlamentu sú ako najvyššie orgány krymskotatárskeho národa uznané ich parlament (medžlis) a vládna rada (kurultaj).
Uznesenie ukrajinského parlamentu krymským Tatárom garantuje ich "právo na zachovanie a rozvoj ich etnickej, jazykovej, kultúrnej a náboženskej svojbytnosti", ako aj "právo tohto národa na sebaurčenie v rámci suverénneho a nezávislého ukrajinského štátu".
Parlament súčasne požiadal vládu, aby urýchlene vypracovala a predložila návrhy normatívnych aktov, ktoré by určovali a zaručovali štatút krymskotatárskeho národa ako jedného z historických národov Ukrajiny. Má sa tak diať v spolupráci s medžlisom, ako aj na základe konzultácií s Organizáciou pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe.
Parlament sa na vládu obrátil aj so žiadosťou vypracovať praktické mechanizmy súčinnosti medzi orgánmi výkonnej moci Ukrajiny a medžlisom.
Krymskí Tatári sú historickým obyvateľstvom Krymského polostrova. Počas vlády sovietskeho vodcu Josifa Stalina boli pred 70 rokmi násilne odvlečení do stredoázijskej oblasti krajiny. Hoci sa mnohí z nich začiatkom 90. rokov vrátili, nedokázali si už uplatniť svoj nárok na pozemky, ktoré im predtým patrili.
Krymskí Tatári pôvodne obývali najmä pobrežie polostrova, dnes však až tri štvrtiny z nich žijú mimo miest vo vnútrozemí.
Tatári, tvoriaci 15 percent populácie Krymského polostrova, patria medzi najhorlivejších stúpencov novej ukrajinskej vlády v Kyjeve, ktorá vo februári zvrhla bývalého prezidenta Viktora Janukovyča. Medžlis neuznáva zmluvu o prijatí Krymskej republiky a mesta Sevastopol ako dvoch samostatných subjektov do zväzku Ruskej federácie.
Za pôvodné obyvateľstvo Krymu sú okrem krymských Tatárov považovaní aj Ukrajinci, Karaimovia (krymskí Karaiti) - komunita patriaca k turkotatárskym národom, ktorá sa hlási ku karaitskému judaizmu -, ako aj príslušníci krymčackej etnicko-náboženskej skupiny, ktorá má pôvod v židoch a za svoj jazyk prijala krymskú tatárčinu s množstvom výpožičiek z hebrejčiny a aramejčiny. Na Kryme žijú okrem Rusov ešte aj etnickí Bulhari, Arméni, Gréci a Nemci.