Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.07.2021, 18:11

"Toto nie je sloboda, to je sebectvo." Macron kritizoval protestujúcich proti opatreniam

Na protestoch mnohí volali heslo "sloboda", prezident Emmanuel Macron ale dal najavo, že nemá pre ich prístup pochopenie.

Emmanuel Macron
Zdroj: Reuters

Nenechať sa očkovať proti Covid-19 a potom s touto chorobou skončiť v nemocnici nie je sloboda, ale nezodpovednosť. Aj takýmto vyjadrením reagoval francúzsky prezident Emmanuel Macrona na sobotňajšie protesty proti novým protiepidemickým opatreniam zavádzanými jeho vládou.

Zároveň vyzdvihoval účinnosť používaných vakcín a doteraz neočkovaných ľudí vyzval, aby si niektorú z nich nechali podať. V mestách naprieč Francúzskom v sobotu vyšli do ulíc desaťtisíce ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s nastupujúcim systémom tzv. zdravotníckych pasov a povinným očkovaním pre zdravotníkov a hasičov.

Na protestoch mnohí volali heslo "sloboda", prezident Macron ale dal najavo, že nemá pre ich prístup pochopenie. "Akú má vaša sloboda cenu, keď mi poviete 'nechcem byť očkovaný', ale zajtra nakazíte svojho otca, svoju matku, alebo mňa?" citovala hlavu štátu agentúra AP.

"A v mene vašej slobody vás môže stretnúť ťažký priebeh (covidu-19) a môžete sa dostať do tejto nemocnice. Sú to všetci títo pracovníci, kto sa o vás budú musieť postarať a kto možno bude musieť odmietnuť prijať niekoho iného. (.. .) Takto nevyzerá sloboda, tomu sa hovorí nezodpovednosť, sebectvo," povedal Macron pri návšteve zdravotníckeho zariadenia vo Francúzskej Polynézii.

Prezident uznal právo demonštrantov vyjadrovať svoje názory "v pokoji, za vzájomného rešpektu", zároveň ale kritizoval aktérov stojacich za "iracionálnou, niekedy cynickou a manipulatívnou mobilizáciou" proti vakcínam. "Vidíme to vo všetkých zemepisných šírkach: Keď ste očkovaní, ste chránení a skoro už vírus neprenášame, prípadne výrazne menej," povedal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.