Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.02.2016, 15:24

Orbán vypíše referendum o kvótach na migrantov, radí hlasovať "nie"

Spôsob, pre ktorý sa maďarská vláda rozhodla, je podľa premiéra Orbána európsky, referendum je totiž súčasťou európskej politiky.

Maďarská vláda sa rozhodla proti povinnému prerozdeľovaniu utečencov vypísať ľudové hlasovanie. Oznámil to dnes v Budapešti na mimoriadnej tlačovej konferencii predseda vlády Viktor Orbán.

"Rozhodnutie o kvótach nemožno vziať parlamentu. O tejto téme nie je možné rozhodovať ponad hlavy občanov a proti ich vôli," zdôraznil Orbán, podľa ktorého ten, kto v plebiscite povie "nie", bude súčasne podporovať nezávislosť Maďarska a odmietne aj povinné kvóty.

Spôsob, pre ktorý sa vláda rozhodla, je podľa jeho vyjadrenia európsky, referendum je totiž súčasťou európskej politiky. "Kvóty by prekreslili kultúrnu a náboženskú tvár Európy. Na takéto rozhodnutie nemá mandát žiadny európsky orgán," dodal premiér.

"Ste za to, aby Európska únia aj bez súhlasu maďarského parlamentu mohla stanoviť povinné presídlenie nemaďarských občanov do Maďarska?" - znie otázka referenda, ktorého návrh vláda predložila Národnej volebnej komisii (NVK).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.