Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2016, 13:52

Na pohreb vraha prišlo v Pakistane 50-tisíc ľudí. Volali mu na slávu

Na pohreb vraha prišlo v Pakistane 50-tisíc ľudí. Volali mu na slávu

Desaťtisíce ľudí sa dnes zišli na pohrebe popraveného vraha, ktorý zabil bývalého guvernéra najľudnatejšej pakistanskej provincie Pandžáb. Vrah politika zastrelil 28 ranami, pretože guvernér vystupoval proti prísnym pakistanským zákonom proti rúhaniu a presadzoval liberálne reformy. Pohreb Mumtaza Kadrího, ktorý bol guvernérovým osobným strážcom, sa konal za mimoriadne prísnych bezpečnostných opatrení.

Stúpenci Kadrího, z ktorých mnohí pochádzajú z radov radikálnych moslimov, označujú popraveného bodyguarda za hrdinu. Podľa spravodajského serveru BBC News sa na pohrebe zúčastnilo asi 50-tisíc ľudí. Polícia zablokovala príjazdové cesty k mestu Rávalpindí, kde sa obrad konal, ale tisíce ľudí dorazili pešo. Účastníci pohrebu vraha oslavovali a pokryli jeho rakvu kvetinami.

Kadrí guvernéra Salmána Tasíra zastrelil v januári 2011 v metropole Islamabade, keď bol v službe. Guvernér Tasír volal po zmene zákonov týkajúcich sa rúhania, ktoré sú často zneužívané proti príslušníkom náboženských menšín aj v osobných sporoch. Tasír okrem iného verejne podporoval pakistanskú kresťanku Asiu Bibiovú, matku piatich detí, ktorá bola odsúdená na trest smrti za rúhanie voči prorokovi Mohamedovi.

Kadrí bol v pondelok popravený obesením a jeho poprava vyvolala ten istý deň v niekoľkých pakistanských mestách protesty.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.