10.03.2016, 07:33

Rakúsko dáva jasný signál: Balkánska trasa zostane uzavretá natrvalo

Podľa slov rakúskej ministerky iba takýto "zásadový signál" odradí migrantov vyraziť z Turecka cez Stredozemné more k brehom Európy.

Ilustračná snímka, migranti

Takzvaná balkánska trasa, po ktorej prúdili migranti do severnejších krajín Európy, zostane uzavretá natrvalo, uviedla pre dnešné vydanie nemeckého denníka Die Welt rakúska ministerka vnútra Johanna Miklová-Leitnerová.

Macedónsko v stredu zavrelo svoje hranice s Gréckom pre ilegálnych migrantov po tom, ako k podobnému kroku pristúpili aj Slovinsko, Chorvátsko a Srbsko, pripomenula agentúra Reuters.

"Môj postoj je jasný: balkánska trasa zostane uzavretá, a to natrvalo," povedala Miklová-Leitnerová pre Die Welt. Podľa jej slov iba takýto "zásadový signál" odradí migrantov vyraziť z Turecka cez Stredozemné more k brehom Európy.

Slovinsko, Chorvátsko a Srbsko v utorok oznámili, že uzatvárajú svoje hranice pre migrantov prichádzajúcich bez platných víz. Prakticky to znamená zablokovanie hlavnej migračnej trasy z Grécka do európskeho vnútrozemia.

Na gréckej strane hranice pritom zostáva uviaznutých približne 13-tisíc migrantov, ktorí nemôžu pokračovať v ceste do západnej Európy. Ďalších približne 1000 sa nachádza v macedónskom utečeneckom tábore pri hraniciach so Srbskom a iných 400 uviazlo na území nikoho medzi Srbskom a Macedónskom.

Cookies

Na našich stránkach používame cookies. Slúžia na zlepšenie našej práce a vášho zážitku z čítania HNonline.sk.