Donald Trump , ReutersREUTERS
StoryEditor

Trump ďalej dominuje a stratil ďalšieho súpera. Clintonová je už takmer víťazka

16.03.2016, 06:18
Autor:
ČTKČTK
Kľúčové primárky republikánov na Floride vyhral miliardár Donald Trump, a definitívne tak vyradil z hry floridského senátora Marca Rubia.

Marco Rubio v domovskom štáte skončil druhý a oznámil odstúpenie z boja o republikánsku nomináciu na prezidenta USA. Trump však prehral primárky v Ohiu, kde ho predčil tamojší guvernér John Kasich. Ten si pripísal vôbec prvé víťazstvo v tohtoročných primárok. Demokratické primárky v utorok ovládla Hillary Clintonová. Oba tábory zatiaľ čakajú na výsledky zo štátu Missouri, kde sa odohrávajú nanajvýš tesné súboje.

Clintonová zatiaľ vyhrala na Floride, v Ohiu, v Severnej Karolíne a v Illinois.V Missouri po sčítaní 99 percent hlasov vedie medzi republikánmi Trump pred Cruz, medzi demokratmi Clintonová pred Sandersom.O poradí v oboch táboroch ale rozhodujú stovky hlasov a delegáti doteraz neboli proporčne rozdelení.

Veľmi tesne pred bývalú prvou dámou viedol krátko pred sčítaním všetkých hlasov senátor zo štátu Vermont Bernie Sanders. Trump má zatiaľ istá tri víťazstvá z utorkových primárok - na Floride, v Illinois a Severnej Karolíne. V Missouri zatiaľ zvádza veľmi tesný súboj s texaským senátorom Tedom Cruzom.

Florida je pre republikánov aj demokratov hlavná trofej utorkových straníckych primárok v USA. U republikánov v nej ide o 99 delegátov na júlovú celoštátnu nominačnú konferenciu v Clevelande. Florida a Ohio pritom patria medzi štáty, kde sa hlasy republikánskych delegátov prideľujú iba víťazom. Kasich v Ohiu vďaka svojmu prvému víťazstvu v tohtoročných primárkach získal všetkých 66 tamojších delegátov.

Trumpové ťaženie je ďalšou ranou pre republikánov hlavného prúdu, ktorí sa obávajú jeho neurvalej kampane a následné prehry s Clintonovou. Tá je takmer istá finálna kandidátkou demokratov o Biely dom. Prehra Trumpa v Ohiu im však dáva nádej, že sa realitnému magnátovi nepodarí získať 1237 delegátov potrebných na získanie absolútnej väčšiny na nominačnej konferencii v Clevelande.

Trumpovým najvážnejším vyzývateľom tak zostáva texaský konzervatívny senátor Ted Cruz. Trump má teraz na svojej strane 612 delegátov, Cruz ich získal 396, Kasich 138 a Rubio súboj opustil so 163 vyhranými delegátmi.

Šesťdesiatosemročná Clintonová ešte zvýšila svoj náskok pred svojím jediným súperom, 74-ročným Sandersom. Clintonová vo West Palm Beach na Floride vyhlásila, že nedočkavo očakáva možnú konečnú konfrontácii s Trumpom. "Priblížili sme sa k demokratickej nominácii a víťazstvo v týchto voľbách v novembri," vyhlásila Clintonová.

01 - Modified: 2023-03-31 05:14:51 - Feat.: - Title: Trump odmietol obvinenia, označil ich ako prenasledovanie a zasahovanie do volieb 02 - Modified: 2023-03-25 09:53:35 - Feat.: - Title: Prokurátor Bragg vyšetrujúci Trumpa dostal list s bielym práškom, vyhrážajú sa mu smrťou 03 - Modified: 2023-03-11 08:17:11 - Feat.: - Title: Biden zrušil Trumpov farebný dizajn pre Air Force One, vracia sa k farbe z čias Kennedyho 04 - Modified: 2023-03-03 07:28:09 - Feat.: - Title: Policajti zranení počas útoku na Kapitol môžu žalovať Trumpa, napriek jeho vtedajšej prezidentskej imunite 05 - Modified: 2023-03-02 11:39:33 - Feat.: - Title: Ak by bol pri moci Trump, vojna na Ukrajine by nevypukla, tvrdí Orbán
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
31. marec 2023 23:19