Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2016, 00:00

Na more vypláva lovec ponoriek, loď americkej armády bez posádky

Po bezpilotných lietadlách by mala americká armáda dostať bezposádkové lode.

Na more vypláva lovec ponoriek, loď americkej armády bez posádky
Zdroj: DARPA

Ozbrojená futuristická loď má vyhľadávať v plytkých vodách ťažko odhaliteľné čínske a ruské dieselové ponorky, ktoré môžu byť nebezpečné, píše portál iDNES.cz.

Americká agentúra DARPA, ktorá sa zaoberá vývojom pokročilých vojenských technológií v USA, začne v apríli testovať bezposádkový triman Sea Hunter (morský lovec). Informáciu ako prvý priniesol server The Diplomat.

Testy ACTUV (The Anti-Submarine Warfare Continuous Trail Unmanned Vessel, voľne preložené bezposádkové protiponorkové plavidlo pre nepretržité misie) na mori majú začať 17. apríla 2016, kedy má "lovec ponoriek" vyplávať z lodenice Vigor v štáte Oregon. Počas 18-mesačného testovania bude overovaná prevádzka bez posádky a schopnosť odhaľovať ponorky. Loď je navrhnutá tak, že zvládne autonómnu prevádzku s dĺžkou trvania 60 až 90 dní.

Úlohou ACTUV je odhalenie tichých dieselových ponoriek Číny a Ruska v plytkých vodách skôr a lacnejšie, ako by to zvládla súčasná technika. Po objavení neznámej ponorky prevezmú jej sledovanie špecializované plavidlá. Námorníctvo predpokladá, že nasadením ACTUV výrazne zníži náklady na prevádzku v porovnaní s krížnikmi. DARPA odhaduje, že denné náklady "lovca ponoriek" budú medzi 15 až 20 tisícmi dolárov, kým deň prevádzky krížnika stojí 700 tisíc dolárov.

Samotné plavidlo je na pomery amerického námorníctva malé, má dĺžku 42,2 metra a hmotnosť 140 ton. Tiež sa zatiaľ nepočíta podľa dostupných informácií s tým, že by bolo vyzbrojené.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.