Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.03.2016, 20:15

Mikloš môže byť ministrom v ukrajinskej vláde. Vybral si ho budúci premiér

Favorit na ukrajinského premiéra Volodymyr Hrojsman vyhlásil, že pozve do vlády bývalého slovenského ministra financií Ivana Mikloša.

Mikloš môže byť ministrom v ukrajinskej vláde. Vybral si ho budúci premiér
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Predseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman sa stal dnes medzi politikmi favoritom, ktorý má na poste premiéra nahradiť nepopulárneho Arsenija Jaceňuka.

To signalizuje prelom v politickej kríze, ktorá v tejto bývalej sovietskej republike trvá už celé mesiace. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters. 

Funkciu pre Mikloša nespresnil

Hrojsman vyhlásil, že pozve do vlády bývalého slovenského ministra financií Ivana Mikloša, v súčasnosti poradcu ukrajinskej ministerky financií, ale nespresnil, aký post by mu zveril. Vymenovanie Hrojsmana však ešte nie isté. 

Súčasní a bývalí členovia ukrajinskej vládnej koalície sa dnes stretli na diskusii o nominovaní 38-ročného Hrojsmana, bývalého starostu mesta Vinnycia a spojenca prezidenta Petra Porošenka, ale zdôraznili, že táto nominácia bude aktuálna len ak sa strany dohodnú na novej koaličnej zmluve. 

V hre je poôžička za vyše miliardy

Popularita Jaceňukovej vlády podporovanej Západom od jeho nástupu k moci po protestoch na tzv. Majdane v rokoch 2013-2014 prudko poklesla.

Jeho kabinetu navyše hrozí pád, keďže tri strany z koalície odišli - prvá vlani v septembri. 

Vnútorné boje vo vládnej koalícii a korupčné škandály brzdili reformy požadované západnými podporovateľmi Kyjeva a zmarili aj rokovania o novej pôžičke vo výške 1,7 miliardy dolárov od Medzinárodného menového fondu (MMF).

Tá je potrebná na oživenie ukrajinskej ekonomiky poškodenej vojnou. 

Kompromisný kandidát

Hrojsman by mohol byť dobrým kompromisným kandidátom na vyváženie záujmov konkurenčných frakcií.

Bude však musieť presvedčiť Spojené štáty, Európsku úniu a MMF, ktoré sú všetky už frustrované z Kyjeva, že Ukrajina si bude ctiť svoje medzinárodné záväzky. 

Hrojsmanovo vymenovanie do funkcie teda nie je hotová vec ani za predpokladu, že Jaceňuk sa nakoniec podvolí výzvam, aby odstúpil. Medzi stranami ešte musia prebehnúť niekoľkodňové či niekoľkotýždňové náročné rozhovory, kým sa dohodnú na nominácii. 

"Som si istý, že ak nevyriešime túto politickú krízu, jediným východiskom z nej budú predčasné parlamentné voľby," povedal novinárom Jurij Lucenko, vplyvný zákonodarca zo strany Blok Petra Porošenka. 

Ministerka financií a technokratka Natalija Jaresková, narodená v zahraničí, bola tiež pokladaná za kandidátku na premiérsky post. Hoci je ako reformátorka favoritkou Washingtonu, ukrajinskí zákonodarcovia tvrdia, že nemá podporu v parlamente.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.