Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.04.2016, 00:00

Bavorsko vytvára kvôli utečencom ministerstvo. Favoritom na jeho vedenie je Sulík

Richard Sulík
Zdroj: TASR

Tisícky utečencov a nezvládnutá otázka s ich integráciou. To sú aktuálne hlavné témy, ktorými sa zaoberá lokálna bavorská vláda. V rámci efektívnejšieho riešenia otázok okolo migrantov, pripravuje vznik nového ministerstva. Jeho hlavnou náplňou by malo byť koordinovanie utečeneckých tokov a vyhľadávanie možných riešení krízy.

Aj keď detaily ešte nie sú dotiahnuté, už teraz nemecké médiá spomínajú hlavných favoritov na ministrov. „Najhorúcejším kandidátom je aktuálne poslanec Európskeho parlamentu Richard Sulík,“ píše nemecký denník GutenTagHoschi. Podľa periodika Slovák vo svojich prejavoch a vystupovaní ponúkol riešenia, ktoré si bavorská vláda osvojila.

Denník pripomína, že Sulík vyrastal v Nemecku a problémom nebude ani jazyková bariera. „Už sa uskutočnili aj prvé rokovania. Prebiehali na neutrálnej pôde v Maďarsku,“ povedal HNonline zdroj blízky slovenskému politikovi. Práve to mal byť hlavný dôvod, prečo predseda SaS neuplatnil mandát v slovenskom parlamente. Rokovania totiž prebiehajú už dlhšie.

Sulík má už údajne pripravený aj program. Ten počíta s vytvorením vnútormných hraníc v Bavorsku a expresným vybavovaním posudzovacieho procesu. Migranti, ktorí by neprešli vedomostným testom, by boli posielaní lodnou linkou po Dunaji na Čierneho a následne Stredozemného mora. Sulíkov návrh predpokladá, že tam by sa o nich mali postarať Gréci, za čo by im bol odpočítný dlh. Bavorská vláda má pripravené pre ministerstvo podľa nemeckých médií dve miliardy eur. V sulíkovom tíme by okrem nemeckých odborníkov mal byť aj Ľudovít Kaník, ktorý by mal koordinovať tímy venujúce sa vstupnej previerke migrantov. 

Zdroj: 1. apríl. Podobnosť s reálnymi udalosťami je čisto náhodná. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.