Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
10.04.2016, 10:54

Abdeslamov otec: Kto niečo spáchal, musí zaplatiť. Dúfam, že všetci budú hovoriť

Otec Salaha Abdeslama, pravdepodobne jediného žíveho priameho účastníka novembrových teroristických útokov v Paríži, dúfa, že jeho syn bude spolupracovať s úradmi.

Abdeslamov otec: Kto niečo spáchal, musí zaplatiť. Dúfam, že všetci budú hovoriť
Zdroj: REUTERS

Uviedol to v rozhovore poskytnutom rádiu Europe 1 pred väznicou v Bruggách, kde jeho syn čaká na vydanie do Francúzska.

Abdeslamov 67-ročný otec sa k prípadu svojho syna vyjadril verejne vôbec prvýkrát. Dúfa vraj, že Salah bude pred súdom vypovedať. "Kto niečo spáchal, musí zaplatiť," uviedol. "Dúfam, že všetci budú hovoriť," povedal s odkazom na ďalších podozrivých, ktorých v poslednej dobe zadržali belgické úrady. "Naozaj nechápem, čo sa im preháňalo hlavou," povedal.

Abdeslamov otec už takmer nevychádza z domu. Kvôli činom svojich synov je vraj "veľmi smutný". "Ja som tu v Belgicku už 40 rokov. Boli sme šťastní, bolo nám dobre. Chodili sme von, smiali sme sa. Teraz nemôžeme ani vyjsť z domu," povedal.

Salaha Abdeslama zadržala belgická polícia po mesiacoch usilovného pátrania 18. marca v bruselskej štvrti Molenbeek. Francúzsko požiadalo o jeho vydanie, s čím belgický súd vyjadril súhlas. Kvôli vyšetrovanie prestrelky v Belgicku bol ale proces vydania v piatok pozastavený.

Abdeslamovho dlhoročného priateľa Mohameda Abriniho chytila belgická polícia v piatok. Abrini je podozrivý aj z podielu na parížskych atentátoch z vlaňajšieho 13. novembra, ktoré si vyžiadali 130 obetí. Priznal sa aj k tomu, že je oným "mužom v klobúku" na záberom z bruselského letiska Zaventem, a podieľal sa teda aj na atentátoch v Bruseli z 22. marca.

Brat Salaha Abdeslama Brahim bol jedným z parížskych teroristov. Po útokoch na kaviarne a reštaurácie spáchal na bulvári Voltaire samovražedný atentát.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.