Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.07.2021, 21:49

Mjanmarská junta zrušila výsledok volieb, ktoré vyhrala Su Ťij

Predseda volebnej komisie neuviedol, či sa v 54-miliónovom Mjanmarsku budú konať nové voľby.

Mjanmarská junta zrušila výsledok volieb, ktoré vyhrala Su Ťij
Zdroj: Reuters

Mjanmarská junta v pondelok zrušila výsledky parlamentných volieb z roku 2020, ktoré vyhrala Národná liga za demokraciu (NDL) vedená Aun Schan Su Ťij.

Takmer šesť mesiacov po zosadení Su Ťij vládnuca junta v pondelok deklarovala, že voľby z novembra 2020 neboli "slobodné ani spravodlivé". Nateraz nie je jasné, či sa budú konať nové voľby.

Agentúra AFP informovala, že volebná komisia naklonená vojenskému vedeniu odhalila údajne viac ako 11 miliónov prípadov podvodov vo voľbách, v ktorých NLD zvíťazila nad armádou podporovanou opozíciou.

Predseda volebnej komisie Thein Soe vysvetlil, že NLD sa pokúsila o prevzatie moci od strán a kandidátov, ktoré nie sú členmi NLD, a to "zneužitím obmedzení súvisiacich s epidémiou covidu".

Podľa AFP predseda volebnej komisie neuviedol, či sa v 54-miliónovom Mjanmarsku budú konať nové voľby. Junta však už dávnejšie uviedla, že do dvoch rokov usporiada nové voľby, pričom však tiež pohrozila rozpustením NLD.

Vojenský prevrat v Mjanmarsku sa odohral vo februári tohto roku. Su Ťij a mnohí ďalší členovia NDL a predstavitelia zosadenej civilnej vlády a parlamentu boli zbavení moci a uväznení. Bývalá štátna kancelárka (faktická premiérka) Su Ťij je v domácom väzení a čelí množstvu obvinení - od porušovania nariadení prijatých v súvislosti s koronavírusom po nelegálny dovoz vysielačiek, za čo mohla dostať viac ako desať rokov väzenia.

V Mjanmarsku zavládol chaos odvtedy, ako sa armáda vo februári uzurpovala moc. Pri zákrokoch junty voči odporcom vojenského režimu zahynulo podľa miestnych aktivistov približne 900 ľudí, ďalšie tisíce boli uväznené.

NLD zaznamenala vo voľbách v roku 2020 dosiahla lepší výsledok ako pri hlasovaní v roku 2015. Zahraniční pozorovatelia, ktorí sa vlani zúčastnili na voľbách, vo svojej záverečnej správe deklarovali, že voľby "do veľkej miery" odzrkadľovali vôľu ľudu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.