Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.07.2021, 16:58

Stačí pár tisíc rubľov a máte potvrdenie o očkovaní. V Rusku prekvitajú covidové podvody

Podvodníci certifikáty obvykle predávajú vrátane prísľubu zápisu údajov zákazníka do štátneho registra očkovaných.

Stačí pár tisíc rubľov a máte potvrdenie o očkovaní. V Rusku prekvitajú covidové podvody
Zdroj: Reuters

Najčastejším typom podvodu na internete sa počas terajšej pandémie stal v Rusku predaj falošných certifikátov preukazujúcich očkovanie proti chorobe covid-19.

Druhé miesto v počte odhalených inzerátov obsadili ponuky s falošnými PCR testami, tretie sú nedávno zrušené QR kódy potrebné pre návštevy reštaurácií a kaviarní, píšu dnes ruské médiá s odvolaním sa na štúdiu spoločnosti Group-IB, ktorá sa špecializuje na odhaľovanie kybernetických útokov a internetovú ochranu.

"Najrozšírenejším druhom podvodov sa stali ponuky predaja očkovacích certifikátov - objavujú sa v masívnom meradle na temných fórach, kanáloch Telegramu a sociálnych sieťach," priblížila spoločnosť Group-IB podľa agentúry TASS.

Podvodníci certifikáty obvykle predávajú vrátane prísľubu zápisu údajov zákazníka do štátneho registra očkovaných. Cena takýchto falošných potvrdení sa pohybuje od 3-tisíc do 30-tisíc rubľov (od približne 35 do 350 eur) a ich vystavenie trvá približne tri týždne, tvrdí firma.

Jednoduchšie certifikáty - bez pridania údajov do registra - sú lacnejšie a ich vyhotovenie trvá v priemere deň.

Podobne to funguje s falošnými PCR testami a testami na protilátky, ktorých ponuky sa tiež objavujú hlavne na bežne nedostupnej časti internetu alebo platforme Telegram, hoci sa niekedy nájdu aj na bežných webových stránkach a sociálnych sieťach.

V ich prípade spoločnosť zaznamenala nielen ponuky s negatívnymi výsledkami, ale občas aj s pozitívnymi, ktoré naznačujú nakazenie koronavírusom. Cena takéhoto dokumentu sa pohybuje od 500 do 4-tisíc rubľov (6 eur až 46 eur).

Tretími najpopulárnejšími sa stali QR kódy, ktorými sa obyvatelia Moskvy museli preukazovať pri vstupe do reštaurácií, kaviarní a barov, aby preukázali, že sú očkovaní alebo imúnni. Mesto túto povinnosť nedávno zrušilo.

Cena za kód, ktorý viedol na falošnú webovú stránku preukazujúcu neinfekčnosť zákazníka, sa pohybovala od 999 do 3000 rubľov (11 až 35 eur).

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.