StoryEditor

Nórska ministerka chcela skúsiť osud utečencov a vrhla sa do mora, nasledoval drsný výsmech

22.04.2016, 13:03
Autor:
ČTKČTK
Nórska ministerka pre migráciu a integráciu Sylvi Listhaugová sa na internete stala terčom posmechu, keď sa zo záchranného člna vrhla do vôd Stredozemného mora.

Listhaugová vraj na vlastnej koži vyskúšala, aké je to byť utečencom. Fotografie ministerky vznášajúcej sa na vlnách v oranžovom záchrannom obleku sa dočkali množstva kritických komentárov.

Listhaugová, ktorá je členkou protiimigračnej Strany pokroku, sa vydala ku gréckemu ostrovu Lesbos, kde sa chcela zoznámiť s prácou posádky nórskej záchrannej lode. Pritom sa rozhodla spoznať situáciu aj z pohľadu migrantov, ktorí riskujú svoje životy na ceste cez more do Európy.

"Nie ste samozrejme v rovnakej situácii ako utečenci, ale môžete spoznať z ich perspektívy, aké je to ocitnúť sa takto vo vode," povedala Listhaugová. "Porovnateľné to však nie je, oni nemajú záchranný oblek," pripustila.

Reuters

Jej čin sa ale u mnohých diskutérov na internete nestretol s pochopením. "Čo tak otvoriť okno, aby človek naozaj spoznal, aké je to byť bezdomovcom?" napísala Karin Andersenová zo Socialistickej ľavicovej strany.

"Dnes budem sedieť päť minút na stoličke, aby som skutočne pocítil, aké to je byť ochrnutý," uviedol právnik Brynjar Meling.

"Budúci týždeň Sylvi Listhaugová zavrie oči a vyskúša si, aké to je byť slepá," komentoval čin ministerky na twitteri Morten Överbye.

Listhaugová sa proti kritike ohradila s tým, že chcela vzdať hold posádke nórskej lode, ktorá zachraňuje utečencov pred utopením. "Hovorila som s posádkou a počula som od nej desivé príbehy. Sú to hrdinovia, ktorí zachránili vyše 3-tisíc ľudí. Keď mi ponúkli, že mi ukážu, ako pracujú, samozrejme som s ich návrhom súhlasila. Bola by hanba to odmietnuť," povedala.

01 - Modified: 2025-12-24 19:28:33 - Feat.: - Title: V Stredozemnom mori stroskotala loď s viac ako 100 migrantmi, tvrdia organizácie 02 - Modified: 2025-12-23 12:32:53 - Feat.: - Title: USA ponúkajú migrantom vianočný bonus za dobrovoľný odchod z krajiny 03 - Modified: 2025-12-23 07:50:17 - Feat.: - Title: Krajiny EÚ schválili mechanizmus solidarity pri prerozdeľovaní migrantov, Slovensko požiadalo o výnimku 04 - Modified: 2025-12-17 15:59:39 - Feat.: - Title: Devätnásť európskych krajín vyzvalo Komisiu financovať návratové centrá pre migrantov 05 - Modified: 2025-12-15 17:03:21 - Feat.: - Title: Sýrčan sa v Rakúsku priznal k teroristickému útoku, pri ktorom zomrel tínedžer
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
25. december 2025 21:01