Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.04.2016, 09:15

Breivik je tiež človek. Aj vy mávate pocit, že sa rúca západný svet?

Masy pobúrila správa o tom, že Nórsko porušilo práva masového vraha. Prečítajte si názor komentátora Lidových novín Zbyňka Petráčka, prečo to nie je správne.

Aj vy mávate pocit, že sa rúca západný svet? Posledným výkrikom toho pocitu je výrok nórskeho súdu, ktorý uznal sťažnosť väzneného Andersa Breivika. Dal mu za pravdu v tom, že pobyt v úplnej izolácii porušuje jeho ľudské práva. Ako to, že vrah 77 ľudí si môže nárokovať ľudské práva? Tak sa pýtajú zdesenie Nóri aj weboví diskutéri u nás.

Netreba túto otázku bagatelizovať. Aj keď opomenieme emočné výlevy na webe ( "tento humanizmus ženie celú Európu do pekiel"), sú tu odmietavé hlasy priamych obetí. Viljar Hanssen, ktorý pred piatimi rokmi prežil, ale s vystreleným okom, črepinou v mozgu a protézou namiesto ruky, na uznanie Breivikove sťažnosti hovorí: "Je to útok na nás všetkých."

Sledujeme ďalšie sféru, v ktorej sa roztvárajú nožnice medzi postojom elít a širokej verejnosti ( "mlčiacej väčšiny"). Stačí banálne konštatovať, že aj Breivik je človek, a schytáte to v lepšom prípade za pseudohumanismus, v horšom za zradu na obetiach, či dokonca celej civilizácie. A predsa je dobré vyslovovať túto myšlienku. Nie kvôli Breivikovi, toho nech berie čert, ale kvôli pravidlám, na ktorých funguje štát.

Justícia nie je odbor, ktorý sa môže riadiť hlasom ľudu. Opiera sa o zákony a ich jediným vymáhateľom je štát. Pripomínajte si to, kedykoľvek sa v rukách justície ocitne niekto, komu by "mlčiaca väčšina" dopriala len lynčovanie. Sila štátu a jeho spravodlivosti sa testuje na prípadoch tých najhorších ľudí. Ak je spravodlivosť zaistená aj im, potom sa nemusia báť tí ostatní.

Nejde len o Breivika. V Izraeli obvinili zo zabitia vojaka, ktorý zastrelil už zneškodneného teroristu. Aj tam sa roztvárajú nožnice medzi názorom elít a verejnosti. Aj tam stojí väčšina za seržantom Azaria s tým, že nemá byť trestaný. Ako by bol svet hore nohami. Páchateľa "mimosúdnej popravy" podporil na proteste v Tel Avive rapper Subliminal, a naopak dodržiavanie zákona aj vo vypätej situácii podporuje minister obrany Ja'alon a náčelník generálneho štábu Eizenkot (a tiež prezident Rivlin).

Aj toto patrí to k fenoménu sveta, ktorý v poslednej dobe zažíva "mimosúdne popravy" teroristov. Napadlo vás niekedy, prečo polícia v Európe zatkne tak málo živých teroristov, aj keď nejde o samovražedných atentátnikov? Nechce si dopredu ušetriť peripetie, aké má Nórsko s väzneným Breivikom? O tom sa nahlas ani nešpekuluje. Jednoducho preto, že štát musí byť jediným orgánom presadzovania zákona. Keby štát prestal považovať Breivika za človeka, kto iný by o ňom - ​​aj o nás ostatných - rozhodoval?

Komentár bol uverejený na stránke lidovky.cz

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.