Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
24.04.2016, 07:58

Hlasovanie, ktoré preverí koalíciu. Rakúšania si volia nového prezidenta

Hlasovanie, ktoré preverí koalíciu. Rakúšania si volia nového prezidenta
Zdroj: Reuters

Obyvatelia Rakúska začali dnes ráno hlasovať v prezidentských voľbách, ktoré sú považované za skúšku popularity vládnucej koalície sociálnych demokratov a ľudovcov. Kandidáti podporovaní vládnymi stranami podľa prieskumov nemajú šancu na víťazstvo, čo v prípade Rakúska predstavuje novú situáciu, svedčiacu o veľkej nespokojnosti voličov, píšu zahraničné agentúry DPA a AP.

O funkciu spolkového prezidenta sa uchádza tentoraz päť mužov a jedna žena, spomedzi ktorých si môže vyberať približne 6,4 milióna občanov starších ako 16 rokov. Volebný víťaz vystrieda prezidenta Heinza Fischera, ktorý po 12 rokoch úradovania nemôže viac kandidovať.

Očakáva sa, že v prvom kole volieb nezíska žiadny z kandidátov nadpolovičnú väčšinu hlasov a dvaja najúspešnejší tak postúpia do druhého kola, naplánovaného na 22. mája.

Podľa prieskumov majú dobrú šancu na postup do druhého kola bývalý šéf rakúskych Zelených Alexander Van der Bellen, kandidát pravicovej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ) Norbert Hofer, ako aj nezávislá uchádzačka Irmgard Grissová. Malú nádej na úspech majú, naopak, Rudolf Hundstorfer a Andreas Khol - kandidáti vládnucej koalície Sociálnodemokratickej strany Rakúska (SPÖ) a Rakúskej ľudovej strany (ÖVP).

Prvé odhady volebných výsledkov by mali byť známe okolo 17.30 h.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.