Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.04.2004, 00:00

Američania sa vyhrážajú odplatou

Aj keď od zabitia štyroch Američanov v irackom meste Falúdža uplynulo už niekoľko dní, nejde o zabudnutú tému.

Dav Iračanov vtedy telá mŕtvych obetí zapálil, vláčil po uliciach a napokon zohavené vyvesil na mostnú konštrukciu. Predstavitelia americkej armády i vlády vzápätí reagovali v tom zmysle, že ani podobné udalosti nezapríčinia koniec amerického angažovania sa v Iraku - a americký civilný správca v Bagdade Paul Bremer ohlásil hneď aj odplatu: "Tento neospravedlniteľný a odporný čin nezostane nepotrestaný," vyhlásil.
Americké televízne spoločnosti sa udalostiam vo Falúdži venovali skôr zdržanlivo. Väčšina staníc priniesla širokouhlé zábery jasajúcich Iračanov, detailné zábery zuhoľnatených zvyškov tiel však vidieť nebolo. Inak sa zachoval denník The New York Times - ten priniesol fotografiu tiel visiacich na mostnej konštrukcii na titulnej strane. Denník The Washington Post uverejnil zase snímku Iračana, ktorý topánkou udieral do jedného zo spálených trupov.
Hovorca americkej vlády Scott McClellan už predtým tlač žiadal o "zodpovedné spravodajstvo" o tomto čine. Americké oficiálne miesta sa očividne snažili, aby sa nezopakoval tzv. somálsky efekt. Ako je známe, v roku 1993 počas občianskej vojny v Somálsku dav domorodcov vláčil telá nenávidených amerických vojakov ulicami Mogadiša. Tlak verejnej mienky po uverejnení týchto záberov prinútil Biely dom k tomu, že americkí vojaci z Afrického rohu čoskoro odišli. McClellan v tomto prípade takúto možnosť vylúčil.
Štyria zabití Američania pracovali v strážnej službe Blackwater Security Consulting, ktorá dbá na bezpečnosť prepravy rôznych transportov. Okrem iného je zodpovedná aj za bezpečnosť Paula Bremera. (hn/gaf)
Doterajší minister obchodu v rámci dočasnej irackej vlády Alí Aláví sa včera stal dočasným šéfom dosiaľ neexistujúceho ministerstva obrany. Do funkcie ho vymenoval
americký civilný správca Iraku Paul Bremer, ktorý podľa Reuters oznámil vznik nielen ministerstva obrany, ale aj irackej rozviedky. Do čela tajnej služby Bremer postavil Muhammada Abdalláha Šavaního, ktorý bol v minulosti generálmajorom irackej armády a neskôr sa uchýlil do exilu. Bremer zdôraznil, že nová iracká ústava musí zaistiť, že
žiadna štátna inštitúcia nezíska príliš mnoho moci a že vojenské velenie bude podrobené civilnej kontrole. Bremer ohlásil aj vznik irackého ministerského
výboru pre národnú bezpečnosť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.