Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.04.2016, 22:00

Kvôli zbombardovaniu nemocnice Lekárov bez hraníc potrestali takmer 20 amerických vojakov

Kvôli zbombardovaniu nemocnice Lekárov bez hraníc potrestali takmer 20 amerických vojakov
Zdroj: Reuters

V súvislosti s vlaňajším leteckým útokom na civilnú nemocnicu v severoafganskom meste Kundúz, pri ktorom zahynulo 42 ľudí, boli uložené disciplinárne tresty takmer 20 príslušníkom amerických ozbrojených síl. Informovala o tom dnes agentúra AP s odvolaním sa na vysokopostaveného amerického predstaviteľa.

Podľa nemenovaných amerických predstaviteľov boli 16 príslušníkom ozbrojených síl uložené sankcie, avšak ani na jedného z nich nebolo podané trestné oznámenie. Medzi potrestanými je aj niekoľko príslušníkov špeciálnych síl.

V mnohých prípadoch môžu disciplinárne tresty ako písomné napomenutie alebo suspendovanie znamenať koniec vojenskej kariéry.

Plné znenie správy z vyšetrovania leteckého útoku na nemocnicu v Kundúze zverejní americké ministerstvo obrany v piatok.

Na nemocnicu organizácie Lekári bez hraníc (MSF) zaútočilo 3. októbra 2015 americké lietadlo AC-130. Afganskí predstavitelia tvrdili, že militanti z hnutia Taliban využívali nemocnicu ako svoju základňu, z ktorej útočili na vládne sily. Neobjavil sa však žiadny dôkaz na podporu týchto tvrdení.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.