StoryEditor

Francúzske mestá zachvátili masívne demonštrácie, sprevádzalo ich násilie

29.04.2016, 15:26
Dvadsaťštyri policajtov utrpelo zranenia, jeden je podľa ministra vnútra v kritickom stave. Polícia zasahovala aj v piatok.

Už po štvrtý raz, od začiatku marca, boli na mnohých miestach Francúzska rozsiahle demonštrácie proti chystaným zmenám v zákonníku práce.

Výsledkom štvrtkového pouličného násilia, ktoré sprevádzali manifestácie organizované odborovými zväzmi a študentskými spolkami, sú desiatky zranených policajtov a stovky zadržaných demonštrantov. Do ulíc vyšlo podľa úradov 170-tisíc protestujúcich, odbory však hlásia účasť až pol milióna ľudí.

Podobne sa rozchádzajú údaje o parížskej demonštrácii, do ktorej sa podľa úradov zapojilo 15-tisíc ľudí, odbory však uvádzajú až 60-tisíc protestujúcich. Po následných potýčkach skončili v nemocnici s vážnym zranením traja policajti, uviedol podľa denníka Libération Cazeneuve. S vážnym zranením musel byť hospitalizovaný tiež študent v meste Rennes, ktorého zasiahol gumový projektil do oka.

Strety medzi demonštrantmi a strážcami poriadku si vyžiadali zranených takisto v meste Toulouse. V Marseille, Nantes a Bordeaux zadržala polícia desiatky protestujúcich, zatiaľ čo v severofrancúzskom Amiens museli bezpečnostné zložky vypratať radnicu po tom, čo sa okolo tristo demonštrantov oddelilo od sprievodu, vtrhlo na úrad a zorganizovalo protestné zasadnutie.

V piatok ráno navyše policajti zasahovali v Paríži na Námestí republiky, kde sa už mesiac zdržujú priaznivci novozaloženého hnutia Nuit debout (Celú noc hore). Stovky až tisícky stúpencov, prevažne mladých ľudí, sa tu každú noc stretáva a debatuje o politických témach. Policajti podľa agentúry Reuters zadržali počas zásahu dvadsaťsedem ľudí.

Podľa kritikov posilňuje navrhovaná novela pracovného zákona postavenie zamestnávateľov a berie istoty zamestnancom, čím ohrozuje predovšetkým mladých ľudí vstupujúcich na trh práce. Zmeny obsahujú okrem iného vyššie limity pre pracovnú dobu a možnosť nariaďovania nadčasov pri "mimoriadnych potrebách" firiem. Umožňujú tiež prepustiť zamestnancov, ktorí na nové podmienky nepristúpia.

Vláda sa snaží, pomocou menšej ochrany pracujúcich, prinútiť podniky na prijímanie nových ľudí a znížiť tak vysokú mieru nezamestnanosti, ktorá v krajine presahuje desať percent.

Premiér Manuel Valls už skôr ponúkol študentom a učňom dotačný balík, na podporu zamestnávania mladých, vo výške až päťsto miliónov eur a zabezpečenie ubytovania pre ľudí do tridsať rokov, informovala stanica BBC. Zástupcovia študentov však odkázali, že budú proti zmenám pracovného práva protestovať aj naďalej.

01 - Modified: 2023-01-27 09:26:17 - Feat.: - Title: Vysoké školy dostali na štipendiá pre talentovaných žiakov takmer 3,7 milióna eur. Avšak s omeškaním 02 - Modified: 2023-01-23 14:41:21 - Feat.: - Title: Radšej chodia do školy a podvádzajú, ako blicujú. Aj toto povedal o slovenských študentoch prieskum 03 - Modified: 2023-01-21 19:45:08 - Feat.: - Title: Pre nepokoje v Peru opäť uzatvorili komplex Machu Picchu 04 - Modified: 2023-01-11 16:42:18 - Feat.: - Title: V Brazílii sa čakajú ďalšie demonštrácie, úrady ohlásili prísny postup 05 - Modified: 2023-01-10 09:19:23 - Feat.: - Title: Slovenská lekárska komora má výhrady k mnohým bodom memoranda medzi vládou a odborármi
menuLevel = 1, menuRoute = svet, menuAlias = svet, menuRouteLevel0 = svet, homepage = false
29. január 2023 19:24