Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.04.2016, 15:26

Francúzske mestá zachvátili masívne demonštrácie, sprevádzalo ich násilie

Dvadsaťštyri policajtov utrpelo zranenia, jeden je podľa ministra vnútra v kritickom stave. Polícia zasahovala aj v piatok.

Francúzske mestá zachvátili masívne demonštrácie, sprevádzalo ich násilie
Zdroj: AP

Už po štvrtý raz, od začiatku marca, boli na mnohých miestach Francúzska rozsiahle demonštrácie proti chystaným zmenám v zákonníku práce.

Výsledkom štvrtkového pouličného násilia, ktoré sprevádzali manifestácie organizované odborovými zväzmi a študentskými spolkami, sú desiatky zranených policajtov a stovky zadržaných demonštrantov. Do ulíc vyšlo podľa úradov 170-tisíc protestujúcich, odbory však hlásia účasť až pol milióna ľudí.

Podobne sa rozchádzajú údaje o parížskej demonštrácii, do ktorej sa podľa úradov zapojilo 15-tisíc ľudí, odbory však uvádzajú až 60-tisíc protestujúcich. Po následných potýčkach skončili v nemocnici s vážnym zranením traja policajti, uviedol podľa denníka Libération Cazeneuve. S vážnym zranením musel byť hospitalizovaný tiež študent v meste Rennes, ktorého zasiahol gumový projektil do oka.

Strety medzi demonštrantmi a strážcami poriadku si vyžiadali zranených takisto v meste Toulouse. V Marseille, Nantes a Bordeaux zadržala polícia desiatky protestujúcich, zatiaľ čo v severofrancúzskom Amiens museli bezpečnostné zložky vypratať radnicu po tom, čo sa okolo tristo demonštrantov oddelilo od sprievodu, vtrhlo na úrad a zorganizovalo protestné zasadnutie.

V piatok ráno navyše policajti zasahovali v Paríži na Námestí republiky, kde sa už mesiac zdržujú priaznivci novozaloženého hnutia Nuit debout (Celú noc hore). Stovky až tisícky stúpencov, prevažne mladých ľudí, sa tu každú noc stretáva a debatuje o politických témach. Policajti podľa agentúry Reuters zadržali počas zásahu dvadsaťsedem ľudí.

Podľa kritikov posilňuje navrhovaná novela pracovného zákona postavenie zamestnávateľov a berie istoty zamestnancom, čím ohrozuje predovšetkým mladých ľudí vstupujúcich na trh práce. Zmeny obsahujú okrem iného vyššie limity pre pracovnú dobu a možnosť nariaďovania nadčasov pri "mimoriadnych potrebách" firiem. Umožňujú tiež prepustiť zamestnancov, ktorí na nové podmienky nepristúpia.

Vláda sa snaží, pomocou menšej ochrany pracujúcich, prinútiť podniky na prijímanie nových ľudí a znížiť tak vysokú mieru nezamestnanosti, ktorá v krajine presahuje desať percent.

Premiér Manuel Valls už skôr ponúkol študentom a učňom dotačný balík, na podporu zamestnávania mladých, vo výške až päťsto miliónov eur a zabezpečenie ubytovania pre ľudí do tridsať rokov, informovala stanica BBC. Zástupcovia študentov však odkázali, že budú proti zmenám pracovného práva protestovať aj naďalej.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.