Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2016, 13:44

Nemecko a 5 ďalších krajín chce predĺžiť hraničné kontroly v Schengene

Nemecko a 5 ďalších krajín chce predĺžiť hraničné kontroly v Schengene
Zdroj: Reuters

Nemecko a päť ďalších krajín Európskej únie - Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Rakúsko a Švédsko - mieni požiadať orgány EÚ o predĺženie hraničných kontrol v schengenskom priestore o ďalších šesť mesiacov, citoval dnes denník Die Welt nemecké vládne zdroje.

Schengen patrí k najväčším výdobytkom EÚ, voľný pohyb osôb a tovaru bez potreby pasov či hraničných kontrol normálne využíva 26 krajín, pripomenula tlačová agentúra DPA. Avšak niekoľko členských krajín Schengenu obnovila vnútorné hraničné kontroly, aby zabránilo toku migrantov po tom, ako ich krajiny zaplavili stovky tisíc migrantov a žiadateľov o azyl.

Vopred neohlásené inšpekcie EÚ v novembri zistili vážne nedostatky na hraniciach Grécka, ktoré susedí s Tureckom a je vonkajšou schengenskou hranicou. Obvinili Grécko, že púšťa migrantov cez svoje územie bez kontroly, na čo niektoré krajiny na juhu kontinentu reagovali uzavretím svojich hraníc.

EÚ dala Aténam lehotu na napravenie kritizovaného stavu do 12. mája a Európska komisia sa vyjadrila, že je v opačnom prípade pripravená navrhnúť, aby vnútorné hraničné kontroly v Schengene pokračovali možno až dva roky.

Hovorkyňa EK Mina Andreevová dnes povedala, že EK má "svoje rozhodnutie v tejto veci už pripravené", zverejní ho v stredu, napísala DPA.

Nemecké vládne zdroje dnes potvrdili správu novín Die Welt s tým, že list do Bruselu by mal podľa očakávaní odísť v pondelok, pokračuje ďalej.

Nemecký minister vnútra Thomas de Maiziere pritom ešte začiatkom apríla naznačil, že Nemecko ukončí 12. mája svoje hraničné kontroly.

Kontroly na hraniciach Nemecka s Rakúskom boli zavedené v septembri, kedy tam každý deň dorazilo až 10-tisíc migrantov. Po uzavretí hraníc inými európskymi krajinami sa však tento prílev scvrkol.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.