Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2016, 15:22

Rozhnevaní demonštranti vtrhli do irackého parlamentu. Zbabelci utiekli, skandovali

Rozhnevaní demonštranti vtrhli do irackého parlamentu. Zbabelci utiekli, skandovali
Zdroj: Reuters

Stovky priaznivcov šiitského duchovného Muktadu Sadra dnes vtrhli do bagdadskej zelenej zóny, kde sídlia úrady a veľvyslanectvá niektorých štátov. Niektorí z demonštrantov prenikli aj do budovy parlamentu na protest proti neschopnosti poslancov zísť sa a hlasovať o novej vláde, informovala agentúra Reuters s odvolaním sa na svedkov.

Demonštranti sa zhromaždili neďaleko pred opevnenou štvrťou a následne prešli most cez rieku Tigris a skandovali heslá ako Zbabelci utiekli!, ktorými kritizovali zákonodarcov. Ako uviedol jeden zo strážcov na kontrolnom stanovišti, protestujúci neboli nijako prezeraní a pokračovali ďalej vo svojom pochode dovnútra štvrti, mávali pritom irackými vlajkami.

Sadrovi priaznivci demonštrujú pri bránach zelenej zóny už dlhé týždne. Vyzval ich k tomu ich vodca, ktorý volá po reforme vlády. Iracký premiér Hajdar Abádí chce vymeniť niektorých ministrov za technokratov, ktorí by oveľa účinnejšie bojovali s korupciou v krajine. Zástupcovia niektorých politických strán sú ale proti týmto zmenám. V utorok poslanci schválili nominácie na šesť ministerstiev: zdravotníctva, práce a sociálnych vecí, vodných zdrojov, energetiky, školstva a kultúry.svet

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.