Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
30.04.2016, 16:10

V Stredozemnom mori sa potopila loď, nezvestných je 84 ľudí

V Stredozemnom mori sa potopila loď, nezvestných je 84 ľudí
Zdroj: TASR/AP

Po potopení lode smerujúce z Líbye do Európy je v Stredozemnom mori nezvestných 84 osôb, uviedla Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM). Celkom 26 ľudí bolo zachránených, oznámil na twitteri hovorca IOM v Taliansku Flavio Giacomo. Informácie o obetiach pracovníci IOM zistili od preživších, ktorí sa teraz nachádzajú na talianskom ostrove Lampedusa.

Už v prvej polovici apríla sa v Stredozemnom mori pravdepodobne utopilo až 500 utečencov, ktorých loď smerovala rovnako z afrického kontinentu za lepším životom do Európy. Nešťastie vtedy podľa Úradu vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) prežilo 41 ľudí. Boli medzi nimi Somálčania, ale aj Etiópčan, Egypťania a jeden Sudánec.

Pre utečencov teraz kvôli marcovej dohode EÚ a Ankary prestáva byť atraktívna cesta do Európy cez Grécko, kde po uzavretí hraníc balkánskych štátov uviazlo niekoľko desiatok tisíc migrantov. Na základe dohody únie s Turkami začali Gréci vracať do Turecka imigrantov, ktorí sa na grécke ostrovy dostali cez turecké územie. Oveľa väčšia prevádzka teraz panuje na trasách cez Stredozemné more, kadiaľ mieria utečenci najmä z Egypta a Líbye do Talianska.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.